Stovky lidí čekaly u středočeského úřadu na kotlíkové dotace

Stovky lidí dnes čekaly v Praze na Smíchově před středočeským krajským úřadem, kde lze opět žádat o kotlíkové dotace. Dlouhá fronta se ráno obtočila kolem celé budovy, řada lidí seděla na skládacích židlích. První zájemci přicházeli už v neděli dopoledne a strávili před budovou noc. Od 09:00 do 15:00, tedy během prvních šesti hodin, hejtmanství podle informací z podatelny přijalo 1152 žádostí, což odpovídá zhruba 64 milionům korun. Celkově se v nynějším druhém kole rozděluje 80 milionů Kč. Příjem žádostí dnes pokračuje do 17:00. Hejtman Miloš Petera (ČSSD) předpokládá, že celá suma bude vyčerpána během úterý.

Na dotace, které mají přispět ke zlepšení kvality ovzduší, je tentokrát připraveno dvakrát víc než loni. Středočeský kraj se na této sumě podílí stejnou výší jako ministerstvo životního prostředí, tedy 40 miliony Kč. Protože kontrola podaných žádostí trvá několik měsíců, bude možné čerpat dotaci až v příštím roce.
 
Podle Petery je zájem o dotace větší než loni, ráno podle něj čekalo ve frontě před úřadem 700 až 800 lidí. Kraj by měl uspokojit kolem 2000 zájemců. Petera nevyloučil to, že hejtmanství výhledově vypíše ještě třetí kolo. "Pokud to MŽP dá do svých programů, tak my samozřejmě nevylučujeme třetí kolo, protože vidíte, jaký je obrovský zájem a byli jsme vyhodnoceni jako jeden ze tří krajů, který má nejhorší ovzduší," podotkl.
 
"Máme starý kotel, chceme nový. Slibujeme si o toho dost velkou úsporu, co se týče paliva, a lepší teplo. Nebudeme muset tak často běhat ke kotli," řekl ČTK ráno muž, který stál spolu s manželkou ve frontě jako první. Jméno ani odkud přijeli, nechtěl prozradit. Dorazil prý už v neděli dopoledne, nedlouho poté se začali trousit další zájemci. "Je to tady jako u doktora. Zeptáte se, kdo je poslední, a pak si to hlídáte," dodal.
 
Od neděle čekal před úřadem také Jiří Šíma ze Strak na Nymbursku. K úřadu přijel kolem 16:00. "Měl jsem židličku, svačinu, pití," uvedl. Nezapomněl ani na teplé oblečení. Čekání se podle Šímy vyplatí. "Dotace ve třetí a čtvrté emisní třídě je 60.000 korun. To je hodně peněz pro každého člověka," podotkl. "Čekala jsem dnes od půl druhé ráno a teď je to úleva, že už mohu jet domů. Jestli tedy neusnu za volantem," poznamenala jedna z žen krátce poté, co odevzdala svou žádost úředníkům.
 
Podle hejtmanova náměstka pro životní prostředí Marka Semeráda (ČSSD) kraj přijal prvních 400 žádostí už o víkendu na výstavišti v Lysé nad Labem, kde se konala akce propagující kotlíkové dotace. Petera to ale odpoledne popřel. Úředníci podle něj začali přijímat žádosti až dnes od 09:00 a v Lysé šlo pouze o konzultace.
 
Také o první kolo programu byl loni od počátku enormní zájem. Žádosti podávali lidé od 2. září. I tehdy kolem budovy úřadu stáli zájemci v dlouhé frontě. Vyčleněných 40 milionů korun se vyčerpalo během čtyř dnů, kraj se tehdy na výzvě podílel 20 miliony. Kladně vyřízeno bylo 912 podaných žádostí.
 
Příspěvek z takzvaných kotlíkových dotací je asi 50 procent kupní ceny kotle, jeho maximální výše může být pro určité typy kotlů až 60.000 korun. "Lidé mohou žádat o 20.000, 40.000 nebo 60.000 korun," připomněl Petera. Dotace je určena pro domácnosti, které vymění ručně plněné kotle na tuhá paliva za nízkoemisní kotle na uhlí, biomasu, jejich kombinaci či za kotel plynový. MŽP spustilo program i v dalších krajích.
 
zdroj: ČTK