Středočeský kraj nabídl za přerovský zámek 22 milionů korun

Středočeský kraj nabídl Českému rozhlasu za zámek v Přerově nad Labem na Nymbursku 22 milionů korun. Minimální cena byla ve výběrovém řízení stanovena na 21,8 milionu. Vítěz soutěže zatím není znám, řekl na dnešním jednání středočeského zastupitelstva radní pro kulturu Zdeněk Štefek (KSČM). Český rozhlas jako majitel objektu dostal několik nabídek na koupi a nyní se čeká na to, koho jako výherce vybere. 

Zastupitelé se k debatě o zámku dostali při projednávání finančních záležitostí. Štefek připomněl, že v rozpočtu na letošní rok je na nákup zámku schváleno 20 milionů korun. Při schvalování rozpočtu ale ještě vedení kraje nevědělo, jaká bude nejnižší požadovaná cena. "My jsme se do výběrového řízení přihlásili s nabídkovou cenou 22 milionů korun, proto v návrhu přerozdělení rozpočtu je navýšen plán investic o dva miliony korun a s tím samozřejmě souvisí i nezbytné provozní prostředky, pokud bychom vyhráli tuto soutěž," uvedl Štefek. 
    
Opozice s nákupem zámku nesouhlasí, podle ní kraj není v takové finanční kondici, aby si to mohl dovolit, navíc ho dost zaměstnává péče o jiné budovy. "Nemáme pocit, že Středočeský kraj by měl málo zbytného majetku," prohlásil předseda kontrolního výboru Jan Skopeček (ODS). Podobných památek je podle něj v regionu spousta a není v silách kraje se všem věnovat. Nechápe prý, proč se tedy kraj například nerozhodl odkoupit hořovický zámek. Hejtman Miloš Petera (ČSSD) uvedl, že přerovský zámek je zvláštním případem kvůli unikátnímu spojení s přilehlým skanzenem. 
    
Štefek uvedl, že není příznivcem nakupování nových objektů a původně pokládal za nejlepší variantu, kdyby zámek získal soukromník a zpřístupnil ho veřejnosti. Situace se ale podle radního změnila a reálně hrozilo, že zámek nebude veřejně přístupný. "Tato situace byla mimořádná," tvrdí. 
    
Přerovský zámek ze 14. století, který je zapsán do seznamu kulturních památek, obývalo několik šlechtických rodů. K zámku patří objekt kastelána, klenutý cihlový sklep, garáž, zahradní domek a altán. Prodej nemovitosti v minulosti brzdil spor církve s rozhlasem, soud ale nakonec potvrdil, že nemovitost patří Českému rozhlasu. Rozhlas zámek nevyužívá a musí hradit náklady na jeho údržbu. Na zámku je navíc potřeba opravit rozvody elektřiny, vody a kanalizace. Středočeský kraj by chtěl zámek zrekonstruovat, umístit do něj expozice a propojit se sousedním skanzenem. 
    
Zámek vznikl na místě gotické vodní tvrze a sloužil jako správní sídlo břevnovského kláštera. V 60. letech 16. století byl přestavěn do renesanční podoby. V zámku jsou zachovány gotické a renesanční prvky a krby. Kolem objektu je vyzděný příkop a patrné jsou původní renesanční valy s nárožními baštami. Na severní straně vede přes příkop klenutý most. 
 
zdroj: ČTK