Tenisté po 32 letech vyhráli Davisův pohár

Čeští tenisté vyhráli po 32 letech Davisův pohár. Vítězný bod získal Radek Štěpánek, který za nerozhodného stavu porazil za bouřlivé podpory vyprodané pražské O2 areny v závěrečné dvouhře Nicoláse Almagra 6:4, 7:6, 3:6 a 6:3. Češi v jubilejním 100. finále porazili obhájce titulu Španělsko 3:2 na zápasy a navázali na dva týdny staré vítězství českých reprezentantek ve Fed Cupu.

Štěpánek si prý připadal jako ve snu, když svůj druhý mečbol přetavil ve velký triumf. "Nemám slov, pro tenhle moment jsem žil celou kariéru. Těžko se to popisuje. Dojde nám to, až to (pohár) dostaneme do ruky," řekl Štěpánek v České televizi. Byť na něj byla naložena obří zodpovědnost, duelu s Almagrem se prý nezalekl.

"Věděl jsem, že bude favoritem. Ale od začátku jsem se cítil dobře a věřil, že svojí hrou ho můžu přehrát. Je to neuvěřitelné, povedl se nám zápis do historie. Všichni slavte a mějte se rádi. Díky všem, kteří nás podporovali a hnali nás v hale dopředu," líčil emotivně Stěpánek v prvním rozhovoru po utkání.
 
Ziskem "salátové mísy" tenisté navázali na triumf československého týmu z roku 1980, který v Praze v Holešovicích porazil Itálii. Všichni členové tehdejšího družstva Ivan Lendl, Tomáš Šmíd, Jan Kodeš a Pavel Složil zápas sledovali v hale.
 
O tři body v duelu se Španěly, kterým v celé letošní sezoně chyběl čtvrtý hráč světa Rafael Nadal, podělili Štěpánek s Tomášem Berdychem. Oba porazili ve dvouhrách Almagra a v sobotu spolu ovládli také čtyřhru. Nestačili jen na Davida Ferrera, s tím v pátek jasně prohrál Štěpánek a dnes i Berdych po setech 2:6, 3:6, 5:7.
 
Tenisté výhrou napodobili tenistky, které v čele s Petrou Kvitovou před čtrnácti dny obhájily ve stejné hale titul ve Fed Cupu. Ovládnout Davisův pohár a Fed Cup v jednom roce naposledy dokázaly americké výběry v roce 1990. Češi jsou však první, kteří k tomu v téže sezoně přidali ještě titul z Hopmanova poháru.
 
Nehrající kapitán českého týmu Jaroslav Navrátil netajil své dojetí. "Splnil se nám velký sen, teď už tomu věřím. Navíc jsme vyhráli v jednom roce s našimi děvčaty a máme double," prohlásil Navrátil. Také on byl ze Štěpánka nadšený. "Byl to jeho životní zápas, takhle to dokážou dohrát jen velké osobnosti. Je to fantastický úspěch České republiky, týmu a hlavně Berdycha se Štěpánkem," připomněl Navrátil, že v posledních letech se Češi opírali hlavně o osvědčenou dvojici reprezentantů.
 
"Český tenis ovládl svět. Strašná poklona hráčům, celému týmu, divákům. Povedlo se něco, co už se možná nepovede nikomu. Kluci se stali nesmrtelnými. Na to se už nedá zapomenout," připojil se šéf českého svazu Ivo Kaderka.
 
Štěpánek (37. ATP) byl proti světové jedenáctce Almagrovi outsiderem, ale využil všech svých daviscupových zkušeností a pestré a útočné hry. Při každé příležitosti se pouštěl k síti a nervózní Španěl ho nedokázal účelně prohazovat. Navíc Štěpánek působil klidněji rovněž ve výměnách a pomáhal si servisem.
 
Zápas začal dlouhou, sedmiminutovou hrou, v které odvrátil Štěpánek brejkbol a sebe i halu dostal do varu. První set rozhodl brejkem v desátém gamu. Ve druhém už prohrával 2:4, ale hrál pořád aktivně a vývoj otočil. Za stavu 5:4 nevyužil při podání Almagra dva setboly, další dva o dvě hry později, a tak rozhodl až tie-break. V tom se Štěpánek blýskl akrobatickým zákrokem na síti, spadl, stihl ale vstát a bod vyhrát. Navíc se projevila nervozita Almagra a Štěpánek zkrácenou hru získal poměrem 7:0.
 
Na začátku třetí sady se nepovedlo Štěpánkovi za stavu 40:0 využít ani jeden brejkbol. Almagro se uvolnil, zpřesnil hru a po jediném brejku a třech hodinách boje posunul zápas do čtvrtého setu. V tom hned Štěpánek, hrající životní duel, odskočil do vedení 3:0. Začal si ještě víc věřit, a tak sázel esa a trefoval přesně lajny.
V závěru vytáhl Štěpánek na síti i rybičku po vzoru Borise Beckera, volej zahrál a fiftýn získal. První mečbol si Štěpánek připravil už za stavu 5:2 při podání soupeře, ale ještě neuspěl. To se mu povedlo vzápětí při vlastním servisu. Při druhém mečbolu trefil Almagro síť. Štěpánek radostí lehl na zem a celý tým ho zavalil. Pak se políbil v hledišti s manželkou Nicole Vaidišovou a s rodiči Hanou a Vlastimilem.
 
"Před Radkem smekám, moc lepších zápasů jsem ho hrát neviděl. Podal neuvěřitelný výkon. Porazit za takového stavu takového hráče... Nemůže být nic krásnějšího. Je to obrovský úspěch celého týmu," prohlásil po Štěpánkově životním představení jeho parťák Berdych.
 
Za devět dnů oslaví Štěpánek čtyřiatřicáté narozeniny a ve finále Davis Cupu se stal teprve druhým tenistou starším třiceti let, který vyhrál za stavu 2:2 rozhodující dvouhru. Před ním to dokázal jen před sto lety Brit James Parke.
 
Vítězný bod se předtím nepovedlo přidat Berdychovi. Pátý hráč světa Ferrer potvrdil životní formu a i na rychlém povrchu měl utkání pod kontrolou. "David hrál neuvěřitelně dobře. Byl jsem ve všem horší. Těžko se mi hledala protizbraň. Něco, čím bych ho mohl vyvést z rytmu, ale za ty tři sety se mi to nepovedlo," řekl Berdych.
 
Ferrer od začátku rozděloval míče ze strany na stranu a přidal k tomu i více vítězných úderů než domácí hráč. Berdych ztratil v prvním i druhém setu brzy podání a o obě sady rychle přišel. Ferrer v nich výborně returnoval a předváděl famózní pohyb. Doběhl skoro vše a z těžkých pozic hrál přesné údery. Po jednom takovém získal na začátku druhého setu brejk a český hráč jen bezmocně rozhodil rukama.
 
Berdych vypadal ve srovnání s čerstvým Ferrerem unaveněji, ale rval se. Ve třetím setu sice znovu první přišel o podání, v osmé hře však poprvé donutil častěji chybovat Španěla a vzal mu servis. "Pořád jsem doufal, že se mi jeden brejk podaří. Snažil jsem se bojovat, ale byl to jenom malý náznak. On si to zase vzal do svých rukou," řekl Berdych, který díky brejku ožil a hrál aktivněji. Jenomže za stavu 5:5 popáté v utkání přišel o servis a pak po dvou hodinách a pětadvaceti minutách i o zápas.
 
"Bylo to strašně důležité utkání a zvládl jsem to bezvadně. Byl to můj nejlepší zápas v Davis Cupu. Se svou hrou jsem spokojený. Hrál jsem soustředěně, dobře jsem začal a měl to pod kontrolou," řekl Ferrer, jenž letos vyhrál 76 zápasů, nejvíce ze všech tenistů.
 
Tenisté cestou za titulem letos porazili v 1. kole Itálii (4:1) ve čtvrtfinále Srby (4:1) bez Novaka Djokoviče a v semifinále vyhráli v Argentině (3:2). Všechny vítězné body získali Berdych a Štěpánek. Členem týmu byl vždy také Lukáš Rosol, v prvních dvou kolech doplňoval sestavu František Čermák a pak místo něj Ivo Minář.
 
Finále tenisového Davisova poháru:
 
ČR - Španělsko 3:2
 
Berdych - Ferrer 2:6, 3:6, 5:7, Štěpánek - Almagro 6:4, 7:6 (7:0), 3:6, 6:3.
 
zdroj: ČTK