Těžební NWR dohodla ceny s odběrateli pro 1. čtvrtletí 2013

Těžební společnost New World Resources (NWR), která je majitelem černouhelné firmy OKD, dosáhla dohod s odběrateli o cenách pro aktuální období. Prodejní cena koksovatelného uhlí se pro 1. čtvrtletí letošního roku zvýšila na 103 EUR/t, cena koksu klesla na 253 EUR/t a průměrná prodejní cena energetického uhlí smluvená pro rok 2013 se snížila na 60 EUR/t. Firma to oznámila v tiskové zprávě. 

"Analytici Liberum Capital následně ve své zprávě pro klienty uvedli, že dnes zveřejněné ceny energetického uhlí jsou na dolní straně očekávaného rozmezí a mají být proto investory brány jako negativní překvapení," uvedl server Patria Online. 

Cena koksovatelného uhlí stoupla o tři procenta oproti průměrné realizované ceně za čtvrté čtvrtletí 2012. "Tato průměrná cena koksovatelného uhlí je založena na očekávání, že prodeje koksovatelného uhlí v prvním čtvrtletí 2013 budou tvořeny přibližně ze 45 procent tvrdým koksovatelným uhlím, ze 47 procent poloměkkým koksovatelným uhlím a z osmi procent PCI koksovatelným uhlím," uvedla firma. 
    
Cena koksu klesla v porovnání s realizovanou cenou za čtvrté čtvrtletí 2012 o procento. Firma očekává, že prodeje budou tvořeny přibližně ze 76 procent slévárenským koksem, z 15 procent koksem vysokopecním a z devíti procent ostatními druhy koksu. 
    
Pro dodávky energetického uhlí v roce 2013 bylo dosaženo průměrné prodejní ceny 60 EUR za tunu, což představuje devatenáctiprocentní pokles ve srovnání s realizovanou cenou v loňském roce. "Přibližně 80 procent dodávek energetického uhlí bylo dohodnuto na základě ročních cen, zatímco na přibližně 20 procent dodávek je aplikováno čtvrtletní cenové období," oznámila firma. 
    
"Celkově hodnotíme pozici NWR při vyjednávání o cenách jako slabou s ohledem na klesající průmyslovou produkci v ČR. Především vyšší než námi očekávaný meziroční pokles cen energetického uhlí považujeme za negativní a předpokládáme, že způsobí pokles prognózovaných zisků letošního roku i cílových cen," zhodnotil dnešní zprávu NWR Tomáš Sýkora z Patria Direct. 
    
Podobně se vyjádřili také analytici Merrill Lynch z investiční divize Bank of America. "Cena energetického uhlí je meziročně nižší o 19 procent. Očekáváme proto snížení konsensu na další výsledky společnosti," cituje zprávu Merrill Lynch server Patria. 
    
Zástupci NWR dnes zároveň potvrdili, že letos očekávají pokles produkce uhlí na deset až 11 milionů tun. U koksu předpokládají růst výroby na zhruba 800.000 tun. Loni podle neauditovaných výsledků vytěžila společnost 11,21 milionu tun uhlí a vyrobila 680.000 tun koksu. 
    
New World Resources, která má sídlo v Amsterodamu, je přední těžební firmou ve střední Evropě a jednou z největších průmyslových skupin v Česku. New World Resources patří firmě BXR, která má v těžební společnosti téměř dvoutřetinový podíl. Ve skupině BXR má zhruba padesátiprocentní podíl český miliardář Zdeněk Bakala. 
 
zdroj: ČTK