TOP 09 varuje před nápadem rozdělit celý zisk ČEZ akcionářům

Opoziční TOP 09 varuje před návrhem ministra financí Andreje Babiše (ANO) vyplatit celý loňský zisk energetického gigantu ČEZ akcionářům. Obává se dopadů na stabilitu této akciové společnosti, na její rating a energetickou bezpečnost státu. Novinářům to dnes řekl místopředseda TOP 09 a bývalý ministr financí Miroslav Kalousek. 

"Stát vlastní akciovou společnost ČEZ primárně ne proto, že to je mlýnek na peníze, ale primárně proto, že jejím vlastnictvím garantuje energetickou bezpečnost státu," uvedl Kalousek. Stát, který je 70procentním akcionářem energetické společnosti, by ji podle něho ponechal bez vlastních investičních peněz na udržení a rozvoj konkurenceschopnosti. 
    
Čistý zisk ČEZ loni činil 35,2 miliardy korun. Stát by Babišovým návrhem získal zhruba 25 miliard korun, o deset miliard více než loni. Podle Kalouska by ale výplata celého zisku potěšila hlavně menšinové akcionáře, vydělali by na ní v každém případě. Stát by prý na takovém kroku ve výsledku prodělal. 
    
Dividendovou politikou v ČEZ se bude na podnět poslance TOP 09 Františka Laudáta zabývat příští týden sněmovní hospodářský výbor. 
    
Babiš už dříve řekl, že peníze jsou potřeba kvůli rostoucím požadavkům ministrů na státní rozpočet. "Vidím zde prostor a vůbec to neohrozí nějaké zdraví ČEZ, spíše naopak," uvedl. 
    
Opatrně se k Babišovu návrhu postavil premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Politika výplaty dividend společnosti ČEZ musí být podle něho posouzena ve vztahu k investicím energetické firmy, tedy i dostavbě Temelína. 
 
zdroj: ČTK