Turisté za exotikou se nově mohou nechat očkovat i v IGY

Zima je pro mnohé nejvhodnějším obdobím pro cestování do teplých exotických krajin. Čeští turisté se tak ale vystavují riziku nákazy smrtelnými chorobami. Lékaři proto doporučují očkování.  

„Právě nyní roste počet cest Čechů za exotikou, což přináší významná zdravotní rizika. Naše centrum dokáže tato rizika snížit a turisty na cestu včas připravit, ať už doporučeným očkováním nebo vhodnou prevencí průjmů, malárie, horečky dengue a podobných onemocnění, proti kterým očkovat zatím nelze,“ uvedla MUDr. Dagmar Benešová, vedoucí lékařka centra Očkování a cestovní medicíny Avenier, které už několik měsíců sídlí v prostorách českobudějovického IGY Centra.

Stále více českých turistů míří do oblastí Jihovýchodní Asie, ale i Karibiku, Střední a Jižní Ameriky či Afriky. V zimních měsících dále cestují do Indonésie, Kambodžy, Indie, Thajska. „Pokud se Češi vydají do těchto míst, doporučujeme jim očkování proti žloutence typu A i B, břišnímu tyfu, meningokovým nákazám, vzteklině či choleře, žluté zimnici nebo japonské encefalitidě. Nesmí se zapomínat na očkování proti tetanu. Velmi podceňované bývá očkování proti vzteklině, končící téměř ve všech případech smrtí. Zapomíná se na ně i kvůli skvělým výsledkům vakcinace volně žijících i domácích zvířat, kdy nebyl za posledních nejméně deset let u nás přenos na člověka zaznamenán. Po celém světě ale umírají ročně na nákazu vzteklinou desetitisíce lidí. A turisté mohou být mezi nimi,“ upozornila lékařka.

Očkovací centrum v IGY je zaměřeno především na očkování a poradenství před výjezdy do zahraničí. „Včetně veškerého dostupného rozsahu očkování jsme schopni kvalifikovaně poradit v oblasti cestovní medicíny pro cílovou destinaci a vybavit cestovatele mezinárodním průkazem a potřebnou prevencí počínaje účinnými repelenty až po filtrační láhve,“ doplnila MUDr. Benešová.

Centra Očkování a cestovní medicíny Avenier jsou největší sítí očkovacích center v ČR a jsou v kontaktu s více než 150 tisíci klienty. Těm poskytují vysoce odbornou preventivní zdravotní péči, konzultace ohledně zdravotních rizik spojených s jejich zahraniční cestou, výbavu pro jejich cestovní lékárničku i vystavení Mezinárodního očkovacího průkazu. Po registraci na webu je možné získat i elektronický očkovací průkaz. 

Nedávno otevřené centrum Očkování a cestovní medicíny Avenier v obchodním centru IGY lze navštívit od pondělka do čtvrtka zpravidla od sedmi do 12 hodin a poté od odpoledních hodin až do 19 hod. Objednat se lze na bezplatné telefonní lince 800 123 321 nebo v objednávkovém systému na webu: 
www.ockovacicentrum.cz.