ÚP: Hromadné propouštění nahlásilo nejméně firem za poslední rok

V únoru nahlásilo hromadné propouštění celkem 13 zaměstnavatelů, což je o čtyři méně než v lednu a o 31 méně než před rokem. Tento krok se nyní dotkne 593 zaměstnanců. Nejvíce podniků se chystá propouštět v Praze. Vyplývá to z informací Úřadu práce ČR (ÚP ČR). 

Počet lidí, kteří takto přijdou o práci, tak meziměsíčně klesl o 1060 a meziročně o 567 zaměstnanců. Celkem šest zaměstnavatelů, kteří nahlásili v únoru hromadné propouštění, bylo v Praze. A v hlavním městě je i nejvíce lidí, kterých se toto opatření dotkne (340). Druhým nejvíce postiženým regionem je pak Zlínský kraj, konkrétně Vsetín, kde přijde brzy o práci 74 zaměstnanců. 
    
"Počet zaměstnavatelů, kteří úřadu nahlásili hromadné propouštění, je za poslední rok nejnižší. Stejně jako celkový počet zaměstnanců, jichž se rozhodnutí těchto společností bude týkat," uvedla generální ředitelka ÚP ČR Marie Bílková. Ta věří, že jde o projev počínajícího obratu nebo alespoň stabilizace na trhu práce. "Máme informace, že někteří zaměstnavatelé počítají s rozšířením výroby a vytvořením nových pracovních míst. I když jsou to zatím signály ojedinělé," dodala. 
    
O hromadné propouštění jde tehdy, pokud během 30 dnů dostane ve firmě s dvaceti až sto zaměstnanci výpověď minimálně deset lidí. V podniku se sto až 300 pracovníky aspoň desetina zaměstnanců a ve společnosti s více než 300 zaměstnanci minimálně 30 lidí. Než dá zaměstnavatel výpovědi jednotlivým zaměstnancům, musí o svém záměru písemně informovat odborovou organizaci, radu zaměstnanců a také příslušnou krajskou pobočku ÚP ČR podle místa činnosti firmy. 
 
zdroj: ČTK