Úřad vlády se odvolá proti půlmiliardové pokutě za Promopro

Úřad vlády se odvolá proti půlmiliardové pokutě, kterou mu vyměřil finanční úřad kvůli údajně předraženému zajištění audiovizuální techniky pro české předsednictví EU firmou Promopro. Podá taky žádost o prominutí odvodu. Při dnešním jednání sněmovního petičního výboru to řekl vedoucí Úřadu vlády Pavel Dvořák. 

Úřad nyní chystá podklady pro odvolání. "Samozřejmě naším cílem je minimalizovat škody a ztráty tak, aby dopadly co nejméně na činnost a chod Úřadu vlády," řekl ČTK Dvořák. Pravomocný verdikt finančního úřadu se čeká údajně v řádech měsíců. 
    
Takzvaná kauza Promopro, kvůli které čelí obžalobě 12 lidí, vznikla za vlády Mirka Topolánka (ODS). Podle finančního úřadu porušil Úřad vlády zakázkou, jejíž cena se nakonec vyšplhala na 550,9 milionu korun, rozpočtovou kázeň. Zakázka byla podle žaloby předražena o více než 388 milionů korun. 
    
Úřad vlády se již dříve rozhodl připojit jako poškozený k trestnímu řízení v případu. Chce uplatnit nárok na náhradu škody. 
    
Společnost Promopro zajišťovala dodávky audiovizuální techniky na konference v Praze a regionech. Zakázku na pronájem a obsluhu audiovizuální techniky, která podle médií původně neměla překročit 85 milionů korun, získala bez výběrového řízení. 
 
zdroj: ČTK