V IKEMu se budou stavět nové pavilony

Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM), největší transplantační centrum v Česku, ve středu slavnostně zahájil stavbu dvou nových pavilonů. Přístavba rozšíří kardiovaskulární a transplantační programy a bude tam také nový urgentní příjem. Náklady na stavbu dosáhnou 1,05 miliardy korun, z toho 603,7 milionu korun přispěje stát prostřednictvím strategických vládních investic.

Podepsání smlouvy se zhotovitelem a poklepání základního kamene stavby se zúčastnili premiér Andrej Babiš, ministr Petr Arenberger, ředitel IKEM Michal Stiborek a zástupci stavební firmy IMOS Brno. Nové pavilony by měly být hotové za 2,5 roku.

V nových pavilonech G1 a G2, které navážou na hlavní budovu nemocnice ze severní strany, bude společný urgentní příjem, oddělení ARO, kardiologická, metabolická a angiologická jednotka intenzivní péče. Také se zvětší ústavní lékárna a technické zázemí nemocnice. Jeden pavilon bude mít čtyři patra a druhý sedm pater. Celkově v nich vznikne 83 lůžek a kapacita IKEM se tak zvýší zhruba o čtvrtinu.

IKEM transplantuje ročně téměř 500 orgánů, a k tomu se stará i o pacienty, kteří už transplantovaný orgán mají, je jich přes 5000. V ambulancích IKEM ročně ošetří asi 162 500 lidí, každoročně je v tomto centru hospitalizováno kolem 11 500 pacientů.

V minulých dnech IKEM oznámil, že kvůli stavbě nových pavilonů skončí ke konci června ve funkci přednosty kardiocentra třiasedmdesátiletý kardiochirurg Jan Pirk. Jeho funkci obsadí Josef Kautzner, který je nyní Pirkovým zástupcem a také přednostou kardiologické kliniky IKEM. Podle vedení IKEM by měl výstavbu z pohledu kardiocentra řídit právě kardiolog. Pirk uvedl, že končit nechtěl a z funkce se nechal odvolat. V IKEMu bude dál operovat a vyučovat.