V Praze a dalších městech vyslyšely Holešovskou výzvu stovky lidí

Protivládních shromáždění, které na včerejší odpoledne svolali do Prahy a dalších měst organizátoři takzvané Holešovské výzvy, se zúčastnily stovky lidí. Na Václavském náměstí v Praze se v deštivém počasí sešlo asi 300 demonstrantů. Masivní demonstrace z poloviny března, kdy vyšly do ulic tisíce demonstrantů, se ale zopakovat nepodařilo. Holešovská výzva požaduje demisi vlády a odchod prezidenta.

Na Václavském náměstí kromě proslovů proti vládě a prezidentovi zazněla i česká a slovenská hymna. Lidé měli na oblečení připnuté pro výzvu typické žluté visačky s textem "Stydím se za vládu a prezidenta ČR a chci jejich demisi". Řada z nich podepisovala petici žádající odchod vlády.

Mezi protestujícími se u sochy svatého Václava objevili mimo jiné i blaničtí rytíři v plné zbroji a muž s maskou připomínající prezidenta Václava Klause oblečený do pruhovaného vězeňského obleku. V ruce nesl transparent "Z Hradu rovnou za mříže jinak to být nemůže". Více než hodinová demonstrace se odehrála v poklidu za dohledu policistů.

Hymna i písničky Karla Kryla zazněly včera odpoledne také v Ostravě, kde se sešlo asi 300 lidí. Týž počet se shromáždil v Českých Budějovicích a v Brně, v Jihlavě bylo podle odhadů 600 účastníků. Desítky demonstrujících se pak i přes sychravé počasí dostavily na náměstí v Plzni a Karlových Varech, ale i ve Zlíně a Liberci. Organizátoři se netajili tím, že na většině míst počítali s větší účastí.

Slávek Popelka za organizátory ČTK řekl, že další protesty jsou svolány na nadcházející týden. Demonstranti se podle něj budou scházet každý den od 15:00 do 18:00 před Pražským hradem. "Před budovou Strakovy akademie rozbijeme stanový tábor a po celý týden tu budou happeningy," doplnil.

Server Týden.cz uvedl, že si Holešovskou výzvu jako občanské sdružení zaregistrovala u ministerstva vnitra nacionalistická Dělnická strana sociální spravedlnosti (DSSS). Zakladatelé výzvy se proti tomu na svých webových stránkách razantně ohradili. Označili jednání DSSS za zavrženíhodné a chystají proti straně žalobu.

Holešovská výzva předpokládá, že po demisi vlády by byla jmenována dočasná vláda odborníků a začala by příprava "spravedlivých demokratických" voleb. Požaduje také uzákonění běžně použitelného referenda. Vedle toho chce i zastavení církevních restitucí a penzijní, sociální, zdravotnické a školské reformy.

zdroj: ČTK