V předvolební debatě oslovili studenty nejvíc Piráti

Středoškoláky v Praze oslovil při dnešní předvolební debatě nejvíc předseda Pirátské strany Ivan Bartoš, slíbil jim využití moderních technologií při správě státu a školné na vysokých školách odmítl jako nepotřebné. U mladých naopak úplně propadlo hnutí Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury. Debatu pořádala společnost Člověk v tísni, ta také ve středu a čtvrtek pořádá na středních školách studentské volby. 

Studenti mohli po debatě s politiky odevzdat lístek, kde zaškrtli, který z diskutérů si podle nich vedl nejlépe. Více než 40 procent hlasů přitom získal Bartoš. Ten připustil, že právě na mladé voliče piráti sází, strana bodovala u mladých i při loňských studentských volbách do krajů. Po pirátech následovala TOP 09 a ODS. Naopak Milan Šarapatka za Úsvit získal jen dva hlasy, výrazně lépe na tom nebyla ani ČSSD a hnutí ANO. Strany vybrali organizátoři na základě preferencí studentů. 
    
Na přetřes přišlo například školné, k jehož prosazování se jako jediná strana přihlásila TOP 09. Marcel Chládek (ČSSD) poplatky úplně odmítl s tím, že studenti mají už nyní vysoké výdaje, podle Bartoše se větší peníze utrácejí jinde a výdaje na školství je celkově potřeba zvýšit. Šarapatka se proti školnému také postavil s tím, že je třeba spíš řešit kvalitu škol. 
    
ODS se pak ústy svého úřadujícího předsedy Martina Kuby vyslovila pro revizi poplatků za prodlužování studia. Helena Válková z hnutí ANO přišla s myšlenkou takzvané absolventské daně, která by přinesla vyšší zdanění těch absolventů, kteří by měli nadprůměrné výdělky 
    
Otázka placení za studium ale pro pražské studenty zřejmě není natolik klíčová, výrok předsedy TOP 09 Karla Schwarzenberga, že "když je něco zdarma, tak si to nikdo necení", totiž ocenili potleskem. 
    
Studenty také zajímalo například přijetí eura, financování politických stran nebo to, nakolik je korektní, že si lídr hnutí ANO miliardář Andrej Babiš koupil vydavatelství Mafra. "Nemyslím si, že by to chytré," komentovala to Válková s tím, že důsledek tohoto kroku se ukáže časem. 
 
zdroj: ČTK