Z loupeží, podvodů i vydírání podezírá policie přes 50 lidí

Pražští kriminalisté zadrželi v polovině listopadu 57 lidí, které podezírají celkem z více než stovky trestných činů. Jsou mezi nimi loupeže, krádeže, podvody i vydírání. Policisté přišli podezřelým lidem na stopu při třídenní bezpečnostní akci i při práci na konkrétních případech. Novináře o tom informoval kriminalista Luděk Procházka.

Přes 200 policistů podle něj zasahovalo v devíti jednotlivých akcích od 14. do 17. listopadu. Z kontroly 542 lidí jich skončilo 57 v poutech. "Jsou podezřelí nebo byli obviněni ze 107 trestných činů, například z loupeží, krádeží, vydírání, pohlavního zneužívání, týrání svěřené osoby a úvěrových podvodů," řekl Procházka.

Kriminalisté například zadrželi pět mladíků, kteří mají údajně na svědomí čtyři loupežná přepadení v pražské Krči. Podle vyšetřovatelů si většinou vytipovali oběť při popíjení v restauraci. V jednom případě způsobili napadenému muži zlomeninu lebky s krvácením do mozku. Při loupežích si prý vzali zejména mobilní telefony a hotovost v řádu tisíců korun. Policisté uvedli, že se zadržení k činům přiznali a jeden skončil ve vazbě.
 
Dalším případem je podle Procházky odhalení skupiny Bulharů, kteří údajně vydírali svého krajana. Kriminalisté je podezírají z toho, že muže odvezli za město, kde mu hrozili zbraní zabitím nebo uřezáním prstů, a musel podepsat směnku na 250.000 korun. Soud v tomto případě poslal čtyři lidi do vazby.
 
Policie také obvinila muže, který se údajně vloupal do několika bytů ve Vršovicích. Vyšetřovatelé u něj prý zaznamenali typický způsob "práce": vždy vypáčil dvoukřídlé dveře. Kladou mu za vinu vloupání do osmi bytů a škodu za 650.000 korun. Podezřelého vyšetřují na svobodě.
 
zdroj: ČTK