Žáci si připomenuli 110. výročí narození básníka Jaroslava Seiferta

V letošním roce uplynulo 110 let od narození básníka, nositele Nobelovy ceny za literaturu a žižkovského rodáka Jaroslava Seiferta. Ve Vlkově ulici najdeme školu, nesoucí jeho jméno a která se rozhodla letos toto výročí velkolepě připomenout.

Oslavy 110. výročí narození našeho jediného nositele Nobelovy ceny za literaturu byly v Základní a mateřské škole Jaroslava Seiferta ve Vlkově ulici zahájeny ve středu 5. října vědomostní soutěží „Po stopách Jaroslava Seiferta", ve které ve znalostech o osobnosti tohoto básníka a jeho díla soutěžila tříčlenná družstva žáků žižkovských škol. V oslavách se pokračovalo i následující den, kdy do školy zavítal vzácný host – paní Jana Plichtová, dcera Jaroslava Seiferta. Společně se starostkou Vladislavou Hujovou zavěsily věnec pod bustu básníka na fasádě školy. „Věřím, že mezi žáky této školy je řada velkých talentů, kteří třeba nezískají přímo Nobelovu cenu, ale dokáží ve svém budoucím pracovním i osobním životě řadu úžasných věcí“, povzbudila žáky starostka Vladislava Hujová.

Dcera Jaroslava Seiferta Jana Plichtová diskutuje s žáky ze ZŠ Vlkova.  Program pak pokračoval v nově opravené aule školy. Děti si nenechaly ujít jedinečné setkání a připravily si pro paní Janu Plichtovou řadu otázek, které za ně položila paní učitelka Zuzana Poláková. Žáci se tak mohli z první ruky dozvědět, jaké byly pocity paní Jany, když za svého otce ve Stockholmu přebírala Nobelovu cenu, jak celý ceremoniál předávání cen vypadal a jaké bylo setkání se švédským králem. Došlo ale také na osobní témata, když paní Plichtová velmi poutavě vyprávěla o tom, jaký byl Jaroslav Seifert tatínek, jak slavili Vánoce a další svátky.

V průběhu slavnostního shromáždění v aule došlo také na vyhlášení výsledků výtvarné soutěže na téma „Ilustrace k poezii Jaroslava Seiferta“ a fotografické soutěže, které se konaly pod záštitou zástupce starosty Jiřího Matuška.

www.praha3.cz