Zájemci si zkusí život lidí bez domova, koná se akce Noc venku

Ve 14 městech republiky si budou zájemci v noci ze čtvrtka na pátek moci vyzkoušet, jak se žije v zimě na ulici lidem bez přístřeší. Koná se akce Noc venku, která má upozornit na problém bezdomovectví. V Česku se uskutečnila poprvé v roce 2012 v Ostravě, každý rok se postupně rozšiřuje do více měst.

Podle sčítání lidu z roku 2011 žilo v ČR kolem 11.500 lidí bez přístřeší, kteří vyhledávali pomoc a stáli o ni. Podle vládních dokumentů je v zemi ale zhruba 30.000 bezdomovců a bezdomovectví pak hrozí až 100.000 lidí. Na ulici se mohou ocitnout kvůli ztrátě práce, dluhům, po rozpadu rodiny, nízkému důchodu, po propuštění z vězení či po odchodu z dětského domova.
 
Akci pořádají Sdružení azylových domů ČR, Armáda spásy, Jabok a Společnou cestou. Podle jejich pracovníků teprve ti, kteří na vlastní kůži poznají, co znamená spát v noci na zemi na ulici, můžou změnit pohled na bezdomovectví a začít ho vnímat jako celospolečenský problém. Organizátoři připomínají, že o střechu nad hlavou může shodou nešťastných okolností přijít kdokoliv.
 
"Chudoba je nemocí každé společnosti a bezdomovectví je u nás její nejdrastičtější formou. To, že člověk nemá kde spát, nemá se z čeho radovat, na co se těšit a ještě si v takové chvíli připadá naprosto opuštěný, je nejhorší možnost vyloučení ze společnosti," uvedl národní ředitel sociálních služeb Armády spásy Jan Krupa.
 
V Praze akce začne v 18:00 mší v kostele Panny Marie Sněžné. Po ní před chrámem na Jungmannově náměstí následuje program, v němž vystoupí mimo jiné Muzikanti bez domova a další kapely. Zájemci se budou moci seznámit s prací organizací, které lidem bez přístřeší pomáhají. Pořadatelé připravili i výtvarný workshop. Armáda spásy nabídne guláš.
 
Účastníci a účastnice si s sebou mohou vzít spací pytel, karimatku a také kartony. Na místě se budou moci utábořit. Ti, kteří vydrží do rána, začnou pak den horkým čajem. Vstupenkou na akci je nové spodní prádlo a ponožky aspoň za 50 korun.
 
V Praze se Noc venku konala loni poprvé. Zúčastnilo se jí kolem 250 lidí. Z nich 15 venku pak přenocovalo. Na jejich nerušený spánek dohlíželi lidé bez domova.
 
Vcítit se do situace osob bez přístřeší budou moci i zájemci v Ostravě, Brně, Břeclavi, Olomouci, Chomutově, Opavě či Českých Budějovicích. Zapojí se také Liberec, Litoměřice, Dvůr Králové nad Labem, Hodonín, Beroun a Znojmo. Na Slovensku se pak akce koná v Bratislavě a v Košicích.
 
Nápad se zrodil v Británii. Přišli s ním v 70. letech minulého století studenti. Před třemi lety pak v Londýně a dalších místech venku spalo na 650 lidí.
 
zdroj: ČTK