Zeman jmenuje Rychetského, Davida a Šimáčkovou ústavními soudci

Prezident Miloš Zeman dnes jmenuje Pavla Rychetského, Ludvíka Davida a Kateřinu Šimáčkovou ústavními soudci. Dosavadní předseda Ústavního soudu (ÚS) Rychetský jím bude i nadále. Prezident také ustaví místopředsedu ÚS. Trojici navrhovaných soudců schválil Senát na svojí červnové schůzi. Navrhl je Zeman.

Nominaci Rychetského hlava státu zdůvodnila již dříve mimo jiné potřebou zachování kontinuity rozhodování ÚS. Podle něj se totiž obsazení soudu neobmění personálně pouze částečně, "ale utváří se zcela nový soudcovský sbor".
 
Hlava státu již letos jmenovala čtyři ústavní soudce. Na začátku června se novým soudcem ÚS stal Vladimír Sládeček, který nahradil Miloslava Výborného, jemuž vypršel mandát. Senát Sládečkovo jmenování posvětil na konci dubna společně s Miladou Tomkovou, Jaroslavem Fenykem a Janem Filipem, kteří se svého jmenování dočkali již počátkem května. Díky nim začal Ústavní soud opět fungovat v kompletním složení 15 členů.
 
Zeman na ústavního soudce navrhuje také předsedu pražského městského soudu Jana Sváčka. S jeho nominaci dříve neuspěl někdejší prezident Václav Klaus, ke Sváčkovu zvolení chyběly v Senátu dva hlasy. Proti byli hlavně senátoři ČSSD. Kritici poukazovali na Sváčkovy podezřelé kontakty, vadila jin ale i jeho předlistopadová kariéra a jeho krátké členství v KSČ. O Sváčkovi budou senátoři znovu rozhodovat koncem srpna.
 
Autor: ČTK