Zeman na Hradě jmenoval 17 nových soudkyň a soudců

Prezident Miloš Zeman na Pražském hradě jmenoval 17 nových soudkyň a soudců, kteří posílí především okresní soudy v Ústeckém kraji, jež dlouhodobě patří k nejpřetíženějším v republice. Hlava státu 13 ženám a čtyřem mužům popřála, aby se jim dařilo řešit případy a měli čistý stůl.

Zeman dnes novým soudcům řekl, že je nešťastný, když na konci pracovního dne má nevyřízené spisy a nemá čistý stůl. "A protože jedno z kritérií hodnocení efektivity soudců je počet nedodělků, dovolte, abych vám velmi netradičně kromě zdraví, štěstí, úspěchů popřál čistý stůl ve vaší práci," podotkl prezident.
 
Noví soudci zamíří na území celkem tří krajských soudů - středočeského, ústeckého a královéhradeckého. Celkem 11 z nich poslal návrh ministryně do obvodu Krajského soudu v Ústí nad Labem: čtyři souhlasili se svým přidělením k okresnímu ústeckému soudu, dva se chystají do Mostu a dva do České Lípy. Po jednom má přijít do Teplic, Děčína a Jablonce nad Nisou. Jedné posily se mají dočkat také okresní soudy na Praze-západ a Praze-východ, dále v Mělníku, Kladně, Příbrami a Ústí nad Orlicí.
 
Do dnešního dne naposledy jmenoval Zeman soudce obecných soudů loni v prosinci, kdy na Hradě složilo slavnostní slib 24 mužů a žen. Prezident jim tehdy popřál, aby odolali politickým tlakům a rozhodovali rychle. Pomalost řízení je totiž podle něj jedním z největších neduhů české justice.
 
Slavnostní ceremoniál související s justicí se na Hradě odehraje i ve čtvrtek, kdy Zeman jmenuje ústavním soudcem dosavadního prezidenta Soudcovské unie Tomáše Lichovníka.
 
zdroj: ČTK