Právě se nacházíte:

Zimní úklid v Praze 3

Zimní úklid v městské části Praha 3 bude pro letošní sezónu zajišťován ve vyšší míře, než jak to bylo loni. Vyplývá to z dohody žižkovské radnice s Technickou správou komunikací, jež je zodpovědná za úklid ulic, i z plánu, který nad tento rámec připravila Praha 3 z vlastních zdrojů.

V loňském roce Technická správa komunikací (TSK) zajišťovala úklid chodníků v třetí městské části na celkem 12,9 hektarech, letos by to mělo být navýšeno o více než 15 procent. Jednání o tom, kolik a na jakých místech budou pražští silničáři v Praze 3 uklízet, spustila žižkovská radnice již v březnu tohoto roku, tedy ještě před koncem předcházejícího zimního období.

„Již v březnu jsme oslovili náměstka primátora s požadavky na změnu rozsahu zimní údržby. Předně jsme na seznam I. pořadí důležitosti úklidu chtěli zařadit prostranství před školami, školkami a sociálními ústavy. Naším dalším požadavkem bylo preferovat úklid na frekventovaných chodnících oproti těm méně využívaným,“uvedl zástupce starosty Pavel Sladkovský.
 
Již v květnu tak byla dohoda mezi TSK a městskou částí o zimním úklidu uzavřena, proto žižkovská radnice následně nemusela plány hlavního města připomínkovat jako některé jiné městské části.
 
Vedle hlavních tahů a prostranství před školami a institucemi budou silami TSK nově uklízeny části ulic U Vinohradské nemocnice, Krásova, Kubelíkova a Radhošťská. Chodníky budou udržované alespoň po jedné straně tak, aby byla zajištěna dostupnost na důležitá místa Žižkova a Vinohrad.
 
Radnice, stejně jako v minulých letech, zajišťuje úklid chodníků před domy v majetku MČ a komunikace, jež jsou součástí zeleně. Vedle toho městská část převzala údržbu na pozemcích, které má ve své správě a navíc na některých chodnících, které TSK hl. m. Prahy nezařadilo do svého plánu zimní údržby.
 
TSK by tak měla letošní zimu uklízet v Praze 3 na 15 hektarech ploch, z rozpočtu žižkovské radnice by se měl sníh odstraňovat na ploše o rozloze 88 522 m². Činnost úklidových čet TSK a městské části bude v letošní zimní sezóně nově plánována pomocí softwarového systému UCHO, ke kterému se žižkovská radnice připojila.
 
„Věřím, že díky tomuto informačnímu systému, který nám TSK poskytla, se nám podaří ideálně zkoordinovat součinnost při zimní údržbě tak, aby bylo nasazení techniky i lidí maximálně efektivní. Městská část bude i v dalších letech usilovat o navyšování ploch chodníků uklízených silami TSK,“ dodal místostarosta Pavel Sladkovský.