Žižkovská televizní věž patří mezi nejošklivější stavby světa

Nejvyšší pražská budova, která je dominantou Prahy 3, se tentokrát v hodnocení serveru CNN dostala na 4. místo seznamu nejošklivějších budov světa. Žižkovská věž, která v současné době prochází rozsáhlou rekonstrukcí, čelí podobným kritikám již od dob svého vzniku.

Zpravodajský server CNN zařadil žižkovský vysílač do žebříčku nejošklivějších staveb na čtvrtou příčku. Zlatou medaili v tomto hodnocení získal hotel Rjugjong v severokorejském Pchjongjangu, na druhém místě se umístil hotel Atlantis v Dubaji, třetí příčku obsadila budova parlamentu v Bukurešti.

Přehled všech deseti nejošklivějších staveb zde.

Žižkovský vysílač se v podobných „architektonických“ hodnoceních neocitl poprvé. Kontroverzní budova Žižkovské televizní věže se v roce 2010 dostala do žebříčku světových architektonických katastrof australského serveru VirtualTourist, kde v hodnocení obsadila dokonce místo druhé. Tři roky před tím ji paradoxně prestižní britský deník The Guardian vyhlásil za největší lákadlo Prahy.

Řadu odpůrců i příznivců má 216 metrů vysoká věž již od dob svého vzniku. Stavba byla podle návrhu architekta Václava Aulického zahájena v roce 1985 a již v té době musela čelit mnohým kritikám. Přesto byla v roce 1992 dokončena a v jejích prostorách slavnostně otevřena restaurace a vyhlídka. V roce 2000 byla na věž instalována „Miminka“ – dílo Davida Černého, znázorňující batolata lezoucí po tubusech věže. Tato původně dočasná instalace se setkala s takovým ohlasem, že byla v roce 2001 na žižkovský vysílač nainstalována trvale.

V současné době probíhá rozsáhlá rekonstrukce celého objektu, který je v majetku Českých radiokomunikací. Ta by měla výrazně změnit interiér, ale i přilehlé okolí Mahlerových sadů. Výrazné proměny by měla doznat vyhlídková část věže, která kromě 3600 panoramatického výhledu nabídne také interaktivní audiovizuální expozici rozdělenou do tří tematických části: Vývoj města, Metropole a její zvuky a Metropole a její osobnosti.

Proměny dozná i část, kde byla původně restaurace. Tento prostor se změní v moderní designovou gastronomickou část, rozdělenou do tří sekcí: restaurace, bar a bistro. Vše s krásným výhledem na pražské panorama. V jedné z „kapslí“ vysílače bude vybudováno dokonce luxusní apartmá.

Soukromý investor, který na rekonstrukci vyhradil zhruba 60 miliónů korun, přislíbil i proměnu přilehlých Mahlerových sadů. Hlavní novinkou bude posezení s občerstvením, hřiště na minigolf a rozsáhlé zázemí pro děti. V plánu je i vybudování amfiteátru pro pořádání kulturních akcí.

Rekonstrukce objektu by měla být dokončena koncem roku 2012.

Souhlasíte s hodnocením CNN, že žižkovská věž je čtvrtou nejošklivější stavbou světa?
Hlasovat můžete v anketě na www.praha3.cz.

www.praha3.cz