Žižkovské pivobraní trhalo návštěvnické rekordy

Mimořádný zájem i vynikající ohlasy sklidila premiéra „jiných pivních oslav“ Žižkovského pivobraní, která proběhla první červnový víkend pod taktovkou městské části Praha 3 a občanského sdružení Archetyp v parku Parukářka. Degustační festival minipivovarů a malých pivovarů, kde se pivo točí do třetinkových sklenic, pamatuje svým programem i na rodiny s dětmi a prezentují se na něm speciality malých pivovarů nebo restauračních pivovárků, přilákal minimálně 14 tisíc návštěvníků.

Prodalo se téměř 9 600 třetinkových sklenic, ze kterých návštěvníci ochutnávali nabídku tří desítek pivovarských domů. Žižkovská radnice pivní oslavy od počátku koncipovala jako intelektuální festival, kde místo dostihů v pití piva půjde o ochutnávky jednotlivých piv a atmosféra bude přívětivá i rodinným návštěvám.  Navíc koncepce pivobraní měla stejně jako farmářské tržiště na Jiřáku podporovat spojení české metropole s malými českými producenty, kteří jsou alternativou průmyslových pivovarů. Minipivovary, jež jsou převážně restauračními pivovary, zažívají v Česku v poslední době ohromný boom. V současnosti jich je asi 140, téměř každý týden však otevírá další takovýto podnik. Do tří let by podle prezidenta Českomoravského svazu minipivovarů Jana Šuráně mohlo být podobných podniků po celé České republice až 220. 

Návštěvníci pivobraní tak měli mimořádnou příležitost ochutnat přes sedmdesát speciálních piv, mezi nimi mimo jiné značky s názvy Plzeňský pašák, Slepý krtek nebo i Podskalskou kozu. Součástí programu bylo i návštěvnické hlasování, ve kterém s přehledem zvítězil právě Plzeňský pašák.
 
Vedle toho na oslavách na Parukářce běžel po oba dva dny souběžný festivalový program. Dětem patřil prostor ve spodní části parku, kde v blízkosti moderního dětského hřiště probíhal celodenní program s divadlem, písničkami a říkankami. Na hlavním pódiu pak převládal hudební program, který táhly mimo jiné skupiny Vltava, Blue Effect, Charlie Straight či písničkář Xindl X. Závěr hlavního programu patřil v sobotu večer Hudbě Praha.
 
Koncept decentních pivních oslav pro fajnšmekry, bez stohů umělohmotných kelímků a dostihů v pití levného piva, kde se degustují speciály malých výrobců, sklidil pozitivní ohlasy mezi návštěvníky i pivovarníky. Na druhou stranu se objevilo i několik výhrad – především na dlouhé fronty a hlasitost produkce. „Šlo o první ročník, na který jsme navíc aplikovali zcela nový koncept, který mezi obdobnými festivaly zatím nemá obdoby. Už teď ale vidíme a vnímáme nedostatky, které je třeba pro příští ročníky vychytat a efektivnější čep piva bude jednou z nich,“ dodal za organizátory Jiří Sedláček z občanského sdružení Archetyp.