Zuzana Růžičková převzala Kulturní cenu

Ocenění uděluje Kulturní spolek Cáchy – Praha osobnostem, které přispěly k zintenzivnění kontaktů mezi městy Cáchy a Praha i občany jejich regionů, k porozumění mezi Spolkovou republikou Německo a Českou republikou a k rozvoji kultury, umění a vědy obou zemí. Členkou kulturního spolku je také bývalá starostka Prahy 3 Milena Kozumplíková.

Cena má připomínat císaře Karla IV., nejvýznamnějšího evropského panovníka 14. století, který svými korunovacemi na českého krále v Praze v roce 1347 a na římského císaře v Cáchách v roce 1349 a skrze svoji politicko-kulturní činnost jako první tato města propojil a sblížil.

Profesorka Zuzana Růžičková je česká klavíristka, cembalistka a hudební pedagožka. Po absolutoriu plzeňského gymnázia byla vězněna v nacistických koncentračních táborech. V letech 1945 až 1947 studovala v Plzni hru na klavír v místní hudební škole, od roku 1947 až do roku 1951 studovala hru na klavír a cembalo na pražské AMU. V roce 1956 zvítězila v Mnichově na mezinárodní cembalové soutěži, poté studovala hru na cembalo v Paříži u profesorky Roesgen-Championové. Je známá především jako výborná interpretka hudebního díla Johanna Sebastina Bacha, na svém kontě má více jak 35 dlouhohrajících desek. Její dlouholetá celosvětová koncertní aktivita ji přinesla i lichotivou přezdívku první dáma cembala.

Jejím manželem byl významný český skladatel Viktor Kalabis. Kromě jiných ocenění byli oba zapsáni i do Knihy cti Prahy 3.

Profesorka Růžičková v nedávném rozhlasovém rozhovoru vysvětlila, že toto ocenění vnímá i jako poctu Fredymu Hirschovi, mladému muži, který pocházel z Cách a v koncentračním táboře pomohl mnoha lidem přežít. Sám se však konce války nedožil.

K významnému mezinárodnímu ocenění gratuloval Zuzaně Růžičkové přímo v Cáchách i místostarosta Jiří Matušek. „Paní Růžičkové si vážíme nejen jako světoznámé cembalistky, ale také jako vzácné osobnosti, která se i přes své  mládí  strávené v koncentračních táborech dokázala povznést a hledat v lidech především to dobré. A v tom nám všem může být příkladem,“ uvedl Jiří Matušek.

www.praha3.cz