Zvací dopis na onkologickou prevenci opět dostane 1,5 miliónu pojištěnců VZP

U onkologických onemocnění sehrává velmi důležitou roli čas. Čím dříve lékaři rakovinu diagnostikují, tím úspěšnější je léčba a šance na úplné vyléčení. Proto je tak důležité, aby lidé chodili na preventivní prohlídky, což si uvědomují i zdravotní pojišťovny.  

Letos tak opět 1,5 miliónu klientů VZP dostane zvací dopis ke konkrétnímu preventivnímu onkologickému vyšetření, na které mají ze zákona nárok, avšak v uplynulých čtyřech letech tuto prohlídku neabsolvovali a zároveň se neléčí pro nádorová onemocnění, na která jsou screeningy cíleny.

Klienti dostanou zvací dopis vždy v tom měsíci, ve kterém se narodili. Každý měsíc tak obdrží pozvánku přes 100 tisíc lidí.

Ti z pozvaných, kteří letos ani po obdržení dopisu na prohlídku nepřijdou, dostanou pozvánku znovu v příštím roce.

Cílovou skupinou v rámci projektu adresného zvaní jsou:

u rakoviny tlustého střeva a konečníku muži i ženy ve věku od 50 do 70 let
u rakoviny prsu ženy ve věku od 45 do 70 let
u rakoviny děložního hrdla ženy ve věku od 25 do 70 let
Když VZP zvala své klienty na onkologickou prevenci v roce 2014 a v prvním pololetí roku 2015, vykázali jí lékaři přes tři milióny těchto prohlídek.

Lidé chodili častěji především na kolarektální screening a na mamograf. Z pohledu procentuálního nárůstu nejméně úspěšný, ale z hlediska počtu provedených prohlídek naopak nejfrekventovanější je dlouhodobě screening rakoviny děložního hrdla.

Toto vyšetření dělají gynekologové běžně v rámci gynekologické kontroly, na kterou ženy docházejí většinou pravidelně.

http://www.mammahelp.cz/