Eric Clapton v pražské O2 areně zahrál převážně starší hity

Převážně starší hity zahrál britský kytarista Eric Clapton v pražské O2 areně, kde zakončil své evropské turné. Jeden z nejuznávanějších hudebníků se do Prahy vrátil po sedmi letech. V zaplněné hale jeho vystoupení podle pořadatelů sledovalo 14.000 diváků.

Clapton na začátku letošního roku sice vydal album Old Sock, ale na koncertu zazněly převážně nejslavnější nahrávky jeho dlouholeté kariéry.
 
Osmašedesátiletý kytarista a zpěvák pro koncerty sestavil kapelu složenou z jeho dlouholetých spolupracovníků, kterými jsou Doyle Bramhall (kytara), Steve Jordan (bicí), Chris Stainton (piano a klávesy) a Willie Weeks (basová kytara). Doprovodili je dva nováčci ve skupině Paul Carrack (varhany a klávesy) a Greg Leisz (pedal steel kytara). Jako doprovodné vokalistky se představily Michelle Johnová a Sharon Whiteová.
 
Koncert zahájila skladba Hello Old Friend z alba No Reason to Cry z roku 1976. Následoval velký popově laděný hit My Father's Eyes. Své vystoupení představitel bílého blues, který působil u formací Yardbirds, Cream či Blind Faith, rozdělil na na úvodní a závěrečnou část hranou na elektrickou kytaru s kapelou za zády, mezi které vložil akustický blok. Během něho se posluchači dočkali i coververze hitu Layla, s jejíž elektronickou verzí Clapton se svou tehdejší skupinou Derek and the Dominoes zabodoval v hitparádách již v 70. letech. Před dvaceti lety za ni získal Grammy za nejlepší rockovou píseň.
 
Z dalších hitů diváci nadšeně přivítali převzaté reggae od Boba Marleyho I Shot the Sheriff, chytlavou melodii Wonderful Tonight nebo rokenrol Lay Down Sally.
 
Trochu profesorsky působící Clapton na závěr vystoupení, které podpořil více světelnými efekty než při své první návštěvě Prahy před sedmi lety, připravil skladbu Cocaine, jejíž autorem je J. J. Cale. Nadšené publikum si poté ještě vytleskalo přídavek, během kterého se mimo jiné dočkalo skladby Sunshine of Your Love z repertoáru kapely Cream, v níž Clapton v 60. letech hrál.
 
zdroj: ČTK