Doprovodný program festivalu RESPECT 2011: Kroke /Polsko/ 10. 5. 2011, Španělská synagoga, Praha 1

Kroke čerpají ze stejných hudebních kořenů jako světově známá newyorská skupina Klezmatics - tedy z židovské hudby Východní Evropy.Název skupiny znamená v židovském jazyce jiddiš město Krakov, jehož židovská část byla až do holocaustu dominantním centrem židovské kultury.

Skupinu založili tři absolventi Krakovské hudební akademie v 90 letech, a její historie je zároveň příběhem o obnově židovské identity po čtyřiceti letech totalitní hibernace.

Od Klezmatics a dalších paralel se ale Kroke podstatně liší zázemím v klasické hudbě i jazzu, jejich hudba staví na sofistikovaných aranžmá i umění improvizace. Třetí album skupiny bylo minováno na jednu z nejvíce prestižní evropských cen - německou Cenu hudební kritiky, další album ji získalo. Instrumentální mistrovství otevřelo skupině cestu ke spolupráci se špičkovými světovými virtuozy: v roce 2003 vydali společné album "East Meets East" s britským houslistou Nigelem Kennedym, s nímž dodnes pravidelně vystupují. Spolupracovali s Petrem Gabrielem, Natachou Atlas i Stevenem Spielbergem. Jejich píseň "The Secret of The Life Tree" se objevila na soundtracku k filmu Davida Lynche "Inland Empire".

Kroke už osmnáct let bodují po celém světě a ten si klade pořád jednu a tu samou otázku: co všechno se ještě skrývá v hudbě z krakovské židovské čtvrti Kazimerz? Předtím, než sem v roce 1939 vtrhli Němci a všechny židovské obyvatele nahnali na protilehlý břeh Visly do ghetta Podgórze, odkud vedla cesta pouze do Osvětimi, tu Židé žili pět set let a Kazimerz tvořila srdce středoevropské židovské kultury. Akordeonista Jerzy Bawol, Tomasz Kukurba střídající violu s houslemi a flétnou a kontrabasista Tomasz Lato, od tamního akustického klezmeru – najednou přetékajícího jazzovými improvizacemi – postupně přešli k novodobosti. Do skladeb implantovali i rockové bicí s perkusemi a samply. Židovská hudba pod jejich rukama rozkvetla do nečekané podoby, barevnosti a nepřenositelné jímavosti; velmi často se Kroke také nechávají inspirovat sefardskými vlivy ze Středomoří a Arábie.

Koncert má připomenout českému publiku postavu polské „Spravedlivé mezi národy světa“ Ireny Sendlerové a koná se v předvečer 3. výročí jejího úmrtí.

www.rachot.cz/respect-festival