JON SPENCER BLUES EXPLOSION /USA/ 4. 8. 2011 /ct/, 19:30 Palác Akropolis

Kytarová smršť, v níž se protíná syrový rock, boogie a anarchie s feelingem starého dobrého blues a elvisovskou aurou. Jon Spencer Blues Explosion vrátili r'n'rollu syrovost. Undergroundovou legendu se dvěma kytarami a bicími řadí znalci k nejlepším živým kapelám post-punkové éry.

Kořeny skupiny sahají do 80. let, kdy Jon Spencer vedl hardcorovou, kultovní a skandální kapelu Pussy Galore. Po jejím rozpadu založil roku 1991 v New Yorku Jon Spencer Blues Explosion, energií posedlou sestavu, s níž vystavěl velkou syntézu sahající od garážového punku až po blues a rock. Navzdory širokému řečišti inspirací disponuje skupina unikátním a snadno identifikovatelným stylem, který vybrušovala na celkem sedmi albech.

Jon Spencer Blues Explosion se prosadila v roce 1993, když její klip "Afro" pronikl do alternativního pořadu 120 Minutes na MTV. K hlavním kvalitám průlomového alba Extra Width patřil funkový tep, úderné písničky a pletivo chytlavých riffů a návykových melodií. Skupina bývá označována za "postmoderní Rolling Stones", což má své opodstatnění: Spencer natočil ještě s Pussy Galore cover-verzi slavného dvojalba Exile on the Main Street. Současní hudba Blues Explosion evokuje Stones z jejich vrcholné éry 60. a 70. let.

Zatím poslední album Damage (2004) - které kapela vydala už pod zkráceným názvem Blues Explosion - je považováno za vrchol její kariéry. "Trio překvapí nejen hráčskými kvalitami, ale i po autorské stránce. Pod zvukovým náporem objevíme ty nejlepší skladby, jaké zatím napsali - například hypnotickou baladu Crunchy se strašidelnými sexy vokály hostující zpěvačky Martiny Topley-Bird, známé ze spolupráce s Trickym." (All Music Guide).

Bubeník tria Russell Simins se narodil v New Yorku ve čtvrti Queens, odkud pocházejí například Ramones, Kiss a The New York Dolls. Druhý kytarista Judah Bauer se seznámil se Spencerem a Siminsem při jamu v suterénním studiu. K jeho výbavě patří sada Telecasterů, které svádějí lítý boj se Spencerovým nástrojem, označovaným za "kytaru se zvukem vysavače".

Hudební ukázky a videa:
http://www.pop-catastrophe.co.uk/
http://www.myspace.com/jsbluesexplosion

Více na www.rachot.cz

Předprodej: Ticketpro, Palác Akropolis

Vstupné:
Předprodej: stání 590 Kč, sezení 650 Kč