Koncert skupiny Kroke - 10.5., Španělská synagoga

Kroke čerpají ze stejných hudebních kořenů jako světově známá newyorská skupina Klezmatics - tedy ze židovské hudby Východní Evropy. Od Klezmaticsa dalších paralel se ale Kroke podstatně liší zázemím v klasické hudbě i jazzu, jejich hudba staví na sofistikovaných aranžmá i umění improvizace.

Instrumentální mistrovství otevřelo skupině cestu ke spolupráci se špičkovými světovými virtuozy: v roce 2003 vydali *společné album "East Meets East" s britským houslistou Nigelem Kennedym*, s nimž dodnes pravidelně vystupují. Spolupracovali s Petrem Gabrielem, Natachou Atlas i Stevenem Spielbergem. Jejich píseň "The Secret of The Life Tree" se objevila na soundtracku k filmu Davida Lynche "Inland Empire".

Kroke už osmnáct let bodují po celém světě a ten si klade pořád jednu a tu samou otázku: co všechno se ještě skrývá v hudbě z krakovské židovské čtvrti Kazimerz? Předtím, než sem v roce 1939 vtrhli Němci a všechny židovské obyvatele nahnali na protilehlý břeh Visly do ghetta Podgórze, odkud vedla cesta pouze do Osvětimi, tu Židé žili pět set let a Kazimerz tvořila srdce středoevropské židovské kultury.Akordeonista Jerzy Bawol, Tomasz Kukurba střídající violu s houslemi a flétnou a kontrabasista Tomasz Lato, od tamního akustického klezmeru – najednou přetékajícího jazzovými improvizacemi – postupně přešli k novodobosti. Do skladeb implantovali i rockové bicí s perkusemi a samply. Židovská hudba pod jejich rukama rozkvetla do nečekané podoby, barevnosti a nepřenositelné jímavosti; velmi často se Kroke také nechávají inspirovat sefardskými vlivy ze Středomoří a Arábie.

Koncert má připomenout českému publiku postavu polské „Spravedlivé mezi národy světa“ Ireny Sendlerové a koná se v předvečer 3. výročí jejího úmrtí.

http://www.respectmusic.cz/cz