Sedmdesátník Plácido Domingo v přenosu do kin

V sobotu 26. února 2011 pokračuje od 18:45 hodin dalším přímým satelitním přenosem do kin oblíbená série Metropolitan Opera: Live in HD. Na programu je tentokrát ranně klasicistní dílo s názvem Ifigenie na Tauridě od velkého reformátora opery Christopha Willibalda Glucka.

Čerstvý sedmdesátník Plácido Domingo, muž 134 rolí z nichž plných 46 ztvárnil přímo v Metropolitní opeře, vystoupí v přenosu v barytonové úloze Oresta. V titulní roli Orestovy sestry Ifigenie bude Domingovi sekundovat americká diva, mezzosopranistka a specialistka na francouzský repertoár Susan Graham. Za dirigentským pultem stane publiku přenosů z Met dobře známý maestro Patrick Summers a přenášena bude inscenace amerického režiséra Stephena Wadswortha premiérovaná v roce 2007. V České republice se přenos uskuteční do 29 kinosálů ve 25 městech, nejnovějším přírůstkem mezi přenosovými sály je kino Šumava v Klatovech.  

Neuvěřitelně vitální Domingo
„O neutuchající vitalitě Plácida Dominga, jednoho z legendární trojice tenoristů, se pravidelně přesvědčujeme v každé sezóně přenosů z Met. Loni to byl jeho famózní Simon Boccanegra, letos Orestes a v příští sezóně bude v přenosech zpívat v barokním pasticciu Kouzelný ostrov,“  uvedl za organizátory přenosů Martin Cikánek a dodal: „je opravdu neuvěřitelné, co Plácido Domingo ve svém úctyhodném věku všechno zvládá a jaké vskutku mistrovské výkony stále podává. V New Yorku se žertuje, že s kariérou skončí nejdříve 28. září 2018, kdy bude 50. výročí jeho debutu v Metropolitní opeře.“

Sezóna 2011/12 přenosů do kin oznámena
V minulém týdnu Metropolitní opera New York oznámila program příští sezóny přenosů do kin. Od října 2011 do dubna 2012 čeká operní fanoušky z celé ČR velmi pestrý výběr11 titulů, které jsou opět úžasně a naprosto nedostižně obsazené. Hvězdná ruská sopranistka Anna Netrebko vystoupí hned ve dvou přenosech sezóny. Poprvé v titulní úloze Donizettiho Anny Boleny. V roli Giovanny (Jane Seymour) ji navíc v tomto přenosu, který celou příští sezónu 15. října otevře, doplní neméně hvězdná lotyšská mezzosopranistka Elina Garanča. Druhý přenosový titul s Annou Netrebko opět v titulní roli bude Massenetova Manon. Roli rytíře des Grieux bude zpívat skvělý polský tenorista Piotr Beczala. Z dalších trháků a taháků příští sezóny je třeba jmenovat Gounodova Fausta s Angelou Gheorghiu a Jonasem Kaufmannem, Dona Giovanniho s Mariuszem Kwiecienem, Ramónem Vargasem, Štefanem Kocánem a Barbarou Frittoli, Verdiho opery La traviata s Natalie Dessay v titulni roli a Ernani s Dmitrim Hvorostovskym, Salvatorem Licitrou a Ferucciem Furlanettem. Diváci se mohou těšit rovněž na druhou půlku Wagnerovy teatrologie Prsten Niebelungův, tedy na části Siegfried a Soumrak bohů v hi-tech inscenacích kanadského režiséra Roberta Lepage. Barokní opera bude zastoupena Händelovou Rodelindou s Renée Fleming a Stephanie Blythe a pasticciem Kouzelný ostrov na hudbu Händela, Vivaldiho, Rameaua a dalších, ve kterém zazpívá Plácido Domingo. Dramaturgickou lahůdkou je pak zařazení skvělé minimalistické opery Philla Glasse s názvem Satyagraha, která pojednává o významných momentech života duchovního a politického vůdce hnutí za nezávislost Indie Mahátma Gándhího a která je celá zpívaná v sanskrtu. Termín zahájení předprodeje příští sezóny přenosů z Met bude stanoven během jarních měsíců.

O projektu Met: Live in HD
Přenosy Metropolitan Opera: Live in HD kombinují špičkové operní umění s nejmodernějšími technologiemi. HD (High Definition) je akronym pro vysoké obrazové rozlišení, které svou kvalitou daleko převyšuje kvalitu formátu DVD. Zvuk je přenášen v prostorovém šestikanále 5.1. Přenosy Met: Live in HD se do České republiky uskutečňují od prosince roku 2007, kdy se vysílalo pouze do artového kina Aero na pražském Žižkově. Aktuální sezóna 2010/11 je k vidění už ve 29 kinosálech ve 25 českých a moravských městech. Nově se ve stávající sezóně přidal Přerov, Jihlava, Mladá Boleslav, Hodonín, Cheb nebo Týn nad Vltavou. Zatím nejlépe navštívený titul letošní sezóny byl prosincový Don Carlos Giuseppa Verdiho, kterého v přímém přenosu v ČR sledovalo přes 5000 diváků. O přenosech Met: Live in HD se rovněž hovoří jako o významném impulzu pro digitalizaci kin v Česku. Držitelem licence na přímé přenosy z Metropolitní opery New York do České republiky je distribuční společnost Aerofilms, která je uvádí ve spolupráci s uměleckou agenturou Cikánek management.  

Oficiální web projektu pro ČR je www.metinhd.cz .

www.kinoaero.cz