AERTĚKEM PROTI ŠPATNÉMU FILMU

Film existuje buď dobrý nebo špatný. Za dobrý film jsme všichni rádi. Zatímco špatný film bychom rádi omezili na minimum. Pražské alternativní kino Aero již více než jednu dekádu bojuje na straně dobrého filmu.

Navíc již 4. rokem připravuje filmový tábor Aertěk, od kterého můžeme očekávat intenzivní změnu českého filmu díky vzdělání nejmladší nové vlny filmařů ve věku od 11 do 16 let. Aertěk přivítá letošní účastníky tábora již příští týden, 4. července.
V malebném Mentaurově kousek od Litoměřic proběhnou dva turnusy filmového tábora Aertěk pro nadcházející generaci filmařů. Velký Aertěk, jak se nazývá turnus pro děti od 14 do 16 let, se uskuteční na začátku července (4. – 15.07. 2011). Malý Aertěk, zaměřený na mladší kolegy od 11 do 13 let, proběhne v druhé polovině července (18. – 29.07. 2011).

Čemu se naučí mladí tvůrci?
Aertěk připravil pro účastníky tábora tento rok natáčení krátkých filmů a filmová cvičení, kurzy herectví, filmové dílny, práci s kamerou, vyzkoušení několika animačních technik, dabing, filmové hosty, tvorbu plakátů, exkurzi do kina, projekci filmů s úvody, tvorbu scénářů, základy filmové postprodukce a samozřejmě oficiální premiéru vytvořených dětských filmů během tábora v kině Světozor.
"Tentokrát rozšíříme svoje působení z klasického hraného filmu na experimentální a animovanou tvorbu. To proto, že lektoři tábora i děti zjišťují, že nám pouze obyčejné hrané filmy nestačí a potřebujeme se rozvíjet. Nejsme asi moc typický tábor, všichni jsme se na obyčejných táborech nudili, proto jsme chtěli představit naší podobu tábora s humorem, nadsázkou, ale také do minuty propracovaným programem," říká o táboře jeho zakladatel Miroslav Velš z kina Aero
Z hostů letos přijede na Malý Aertěk herečka Tereza Voříšková, na Velký Aertěk zas dokumentaristka Helena Třeštíková.

Brzy se mohou učit i dospělí!
Filmový tábor Aertěk byl doposud zaměřen pouze na děti. Jenže s rokem 2012 přijde změna v podobě Letních Cinema Studies, obdoby filmového tábora, tentokrát však pro dospělé.
"Cinema Studies (10 lekcí o filmu pro dospělé) jsme úspěšně představili v kině Světozor, kde  se setkal s velikým úspěchem. S hosty jako Jan Hřebejk, Helena Třeštíková, Miroslav Krobot a Pavel Strnad, byli naši Světozorní studenti nadmíru spokojeni. Proto jsme se rozhodli připravit pro ně nejintenzivnější zážitek roku a podobě Letních Cinema Studies, téměř dvoutýdenního filmového soustředění pro dospělé," prozradil organizátor Filip Kršiak a tom, co se chystá.

Aertěk | 1. turnus | 4. - 15.07. 2011
věk: 14 až 16 let
celkový počet dětí: 25 | počet stálých lektorů: 10
místo konání: Mentaurov (3 km od Litoměřic)
vedoucí: Filip Kršiak

Aertěk | 02. turnus | 18. - 29.07. 2011
věk: 11 až 13 let
celkový počet dětí: 25 | počet stálých lektorů: 10
místo konání: Mentaurov (3 km od Litoměřic)
vedoucí: Mirek Velš