Divadlo Ponec uvede českou premiéru slovenské divadelní skupiny Debris Company MONO

Divadlo Ponec uvede 12. října v rámci festivalu HYBAJ HO! českou premiéru nejnovější inscenace slovenského divadelního souboru Debris Company MONO, která se zabývá fenoménem narcismu. Narcismus nebo také narcisismus je stav charakterizovaný nadměrným zájmem o vlastní osobu, popřípadě zamilovaností do vlastní osoby.

„Narcismus patří k mimořádně rozšířeným psychickým poruchám dnešní doby,“ říká režisér inscenace Jozef Vlk, „jistá dávka narcismu je pro každého člověka zdravá, v přehnané míře však může vést k odcizení vůči druhým i sama sobě,“ pokračuje Vlk a dodává: „Skutečný narcis obvykle trpí pocitem samoty, prázdnoty a smutku,“ dodává Vlk.

MONO představuje pětici hrdinů, kteří se snaží úporně vytvořit a definovat vlastní identitu. Narážejí však jen na stěny svého ega, které je čím dál těžší uchopit. Aniž by o tom věděli, uzavírají se do vlastního žaláře, ze kterého není úniku. Stále se zabývají otázkou Kdo jsem já a kdo ti druzí, nebo spíše Kdo jsem já v očích druhých? „Hrdinové naší inscenace jsou zahleděni sami do sebe a vytvářejí svět, ve kterém platí už jen zákony vlastního já. Posedlí vlastním tělem, výkonností, krásou a jinými intimními důvody, si staví piedestaly vlastní dokonalosti,“ popisuje Vlk, „druhý člověk se pro ně stává pouhým zrcadlem vlastních potřeb, sloužícím k potvrzení vlastní existence,“ dodává.

Umělecký styl skupiny Debris Company je založen na specifické gestice, extrémní mimice a hypnotické dynamice choreografie, jejímž základem je vždy intenzívní komunikace mezi jednotlivými interprety. Každé představení stojí na silném příběhu, na jehož základě je vystavena pohybová složka. Choreografie MONO získala letos dvě nominace na prestižní cenu DOSKY – v kategoriích Nejlepší inscenace a Nejlepší scénická hudba. Více na www.divadloponec.cz

Pátý ročník festivalu slovenského současného tance HYBAJ HO! představí ve dnech od 7. – 14. října výběr z toho nejzajímavějšího, co v uplynulých dvou letech uzrálo na slovenské taneční scéně. Deset tanečně-divadelních projektů, tři premiéry, filmová promítání a další doprovodný program naplní po sedm večerů tři pražské nezávislé scény: Studio ALTA, divadlo Ponec a divadlo Archa. Festival uvede díla jak slovenských tvůrců usazených v zahraničí, tak nejnovější projekty umělců působících na Slovensku. Cílem letošního ročníku HYBAJ HO! je představit nejkvalitnější slovenskou tvorbu v široké škále uměleckých přístupů – k vidění budou zavedené a českému publiku známé soubory (Les SlovaKs Dance Collective, Debris Company), začínající choreografové (bees-R), konceptuální experimenty (Tomáš Danielis), hravě mrazivá performance (Peter Šavel a Stano Dobák) či fyzické divadlo (Petra Fornayová). Více na www.altart.cz

Vstupenky v předprodeji vždy od 15. dne předcházejícího měsíce. Předprodejní cena na pokladně divadla Ponec je 160 kč a 90 kč (sleva). Cena v den konání představení je 190 kč / 120 kč.  Vstupenky lze zakoupit dále v předprodejní síti Ticketstream.