Respect Plus 2011: Konono No.1 v únoru v Akropoli!

Konono No. 1 /Demokratická republika Kongo/23. 2. 2011 /st/, 19:30, Palác AkropolisGARÁŽOVÁ TANEČNÍ HUDBA Z KONGA! PREHISTORICKÝ ACIDHOUSE Z KINSHASY!!DRŽITELÉ BBC WORLD MUSIC AWARD PŘIJÍŽDÍ S AKTUÁLNÍM ALBEM "ASSUME CRASH POSITION"

Konono No. 1 /Demokratická republika Kongo/23. 2. 2011 /st/, 19:30, Palác Akropolis
GARÁŽOVÁ TANEČNÍ HUDBA Z KONGA! PREHISTORICKÝ ACIDHOUSE Z KINSHASY!!
DRŽITELÉ BBC WORLD MUSIC AWARD PŘIJÍŽDÍ S AKTUÁLNÍM ALBEM "ASSUME CRASH POSITION"

Z transovních rituálů přímo do elektronických tanečních experimentů bez mezipřistání. Hudba z válečné zóny jižního Konga, přenesená na periferii metropole Kinshasy, s drnkacími skříňkami, megafony, perkusemi z autovraků a po domácku vyrobenými mikrofony. Tento africký DIY objev se okamžitě stává hitem alternativní scény po celém světě, sklízí úspěchy nejen na podiích world music ale i na elektronických, experimentálních a jazzových festivalů. Odehrál turné s holandskou noise-post-punkovou kapelou The Ex a do londýnské Royal Festival Hall jej pozvala chicagská "post rocková" sestava Tortoise.
Debutové album vyšlo v etno-elektronické sérii Congotronics značky Crammed Discs a proniklo do první desítky Evropského žebříčku world music. Toto album zařadili mezi nejlepší nahrávky roku 2005 mimo jiné Beck či Anthony And The Johnsons, z tisku pak New York Times, Folk Roots nebo Guardian.  Vystoupili na festivalu Steva Reicha, Sonar festivalu a dalších. Zpěvačka Björk je přizvala do studia k natáčení svého alba Volta: http://www.npr.org/templates/story/story.php?storyId=9872952. S nabídkou společného projektu je oslovil DJ Jeff Mills a odehráli společné turné s Coco Rosie. V říjnu vydal Crammed Disc dvojalbum Tradi Mods versus Rockers, na které vybraní hudebníci  alternativní rockové a elektronické scény nahráli coververze, remixy i vlastní kompozice inspirované zvukem Congotronics. Na albu nejdeme Animal Collective, Sylvaina Chauveava, Deerhof, Juanu Molinu a mnoho dalších.       

Do Prahy přijíždějí s aktuálním albem Assume Crash Position.  

Album měsíce... Neuvěřitelné...
Mojo (Anglie)

Směs tradičního folku z Bazomba se syrovým zkreslením, k němuž by se jistě pyšně hlásil Jimi Hendrix.
Newsweek (USA)

Nepřipomíná to žádný jiný styl z Afriky. Sofistikovaná brutalita Konono No. 1 zanechává trvalé stopy ve vědomí posluchače.
 Les Inrockuptibles (Francie)

Navazují zrovna tak na Einstürzende Neubauten jako na Tabou Ley... divokost ranného Milese ze 70. let a éry Krautrocku.
Village Voice (USA)

Hudba z Konga je světově proslulá především díky sladkému zpěvu a energií sršícímu kytarovému doprovodu. Styl, ve světě známý jako soukous či konžská rumba, ale není jediným reprezentantem konžské hudby. Ještě předtím, než do Afriky přišly kytary, vybrnkávali místní muzikanti neméně hypnotické melodie na kovové jazýčky drnkacích skříněk, jimž se v této části kontinentu říká likembé.

Konono No. 1 používá hned tři takové nástroje, elektricky snímané a zesilované svérázným sound systémem s megafony. Doprovází je industriální rytmika s perkusemi z brzdových bubnů a dalších automobilových částí. Zatímco perkuse drží ostrý, kovový rytmus, jazýčky likembé vykreslují melodické smyčky, navzájem propojené jako články řetězu. Energií nabitý zpěv povzbuzuje tanečníky, a vyzývavému rytmu neodolá ani publikum. Konono No. 1 ale nenabízejí sladké melodie a uhlazené kytarové riffy. Představují nejkratší spojení mezi syrovou tradicí a taneční horečkou velkoměsta. Jedná se nejen o pozoruhodný společenský fenomén, ale i o velkolepou zábavu.

Sestava existuje už od 70. let a navazuje na rituální, trans přivádějící hudbu národa Bazombo, který žije na hranicích Konga a Angoly. Její první nahrávku přinesla kompilace francouzské etnografické značky Ocora, Zaire: Musiques Urbaines a Kinshasa, která ji uvedla pod jménem Orchestre Tout Puissant Likembé Konono No. 1.

Koncertní i studiový zvuk kapely by zahanbil i ty nejvynalézavější industrialisty. V Africe je zvykem "vylepšovat" hudbu způsoby, které běloch považuje za nestandardní. Zpěvačky běžně používají kytarové zesilovače se zmáčknutým efektem "chorus": co je nepřijatelné pro jazzového zpěváka z Ameriky, je na pouliční party v Bamaku naopak módou. Zvukaři nařezávají membrány reproduktorů nožem, aby zesílené tóny "ozdobilo" chrastění. Konono se ale bez tohoto triku obejde - používá totiž nejoblíbenější PA systém afrických pouličních hudebníků, a to jsou megafony. Zbývající část aparatury, jako snímače a mikrofony, jsou vyrobené podomácku. Na místě je srovnání s Kraftwerk: pokud potřebné nástroje ještě neexistují, pak si je musíte vyrobit. Ale zatím to nikdo nedělal v tak tvrdých podmínkách, jako sestava Konono, která hrála po léta ve válečné zóně na jihu Konga a až později se přesunula do hlavního města Kinshasy: snímače aparatury jsou ručně navinuté na součástech automobilových starterů, těla mikrofonů vyřezaná ze dřeva, konektory jacků z větví, 25 wattový zesilovač pohání autobaterie.

Styl Konono má původ v rituálech matanga, při nichž se široké příbuzenstvo loučí se zemřelým a vstupuje přitom do transu. Tahle hudba je na hony vzdálená intelektuálním, esteticky vybalancovaným stylům, dnes řazeným do world music. Že má daleko blíž k proto techno, post-hardcore, post-industriálním a post-rockovým avantgardistům, správně odhadl belgický promotér Tony van der Eecken, který skupinu zkontaktoval s holandskou noise-post-punkovou kapelou The Ex. „Věřili jsme mu - a naše společné koncerty potvrdily, že měl pravdu," říkají The Ex.

Hudební ukázky a videa:
www.crammed.be/konono/
www.myspace.com/konononr1

Více na:
www.respectmusic.cz

Další odkazy:
http://www.christopherporter.com/2004/12/konono-no.html
http://www.novinky.cz/kultura/syrovy-prozitek-s-konono-no--1_83917_fla6e.html
http://www.reflex.cz/Clanek23499.html

Předprodej: Ticketpro, Palác Akropolis

Ceny:
Předprodej:
Do 31. 12. 2010: stání 320 Kč, sezení 370 Kč
Od 1. 1. 2011: stání 370 Kč, sezení 420 Kč
Na místě: 400/450 Kč

PŘIPRAVUJEME:

Respect Plus 11
www.respectmusic.cz

20. 1. /čt/ - Fanfare Ciocarlia /Rumunsko/, Palác Akropolis
30. 1. /ne/ - Magnifico /Slovinsko/, Palác Akropolis

Other Music 11
www.rachot.cz

16. 1. /ne/ - Filmová projekce: „The Young Gods: Lonely Pioneers“ (dokument 2010), Palác Akropolis
5. 2. /so/ - Sofa Surfers /Rakousko/, Palác Akropolis
18. 2. /pá/ - The Young Gods „Everybody Knows“ Tour /Švýcarsko/, Palác Akropolis
12. 4. /út/ - The EX /Holandsko/, Palác Akropolis

Respect Festival 2011
www.respectmusic.cz

25. 2. /pá/ - Gotan Project /Francie/, Divadlo Archa
11. – 12. 6. – Hlavní program festivalu, ostrov Štvanice (první potvrzení účinkující Staff Benda Bilili z Konga!)