TANEC PRAHA 2011 inspiruje dovedností a silou šaolinských mnichů či mystickou tradicí súfismu

Na 23. ročníku festivalu TANEC PRAHA, který proběhne od 6. do 29. června v Praze a dalších devíti městech ČR, se ve výjimečném počtu sešla velká jména světové taneční scény, z nichž řada z nich bude u nás hostovat vůbec poprvé.

Největším lákadlem je představení Sutra, které vytvořil v produkci londýnského divadla Sadler's Wells vlámský choreograf a tanečník Sidi Larbi Cherkaoui se sedmnácti mladými buddhistickými mnichy z původního šaolinského kláštera z čínské provincie Henan. Sám choreograf několik měsíců s mnichy žil a pracoval a po celou tuto dobu zároveň rozvíjel svůj celoživotní zájem o filosofii a víru, která stojí za šaolinskými tradicemi, její vztah ke kung-fu a její pozici v současné době. „Sutra nadchne jak milovníky akrobacie a bojových umění, tak náročné publikum současného tance. Navíc bude Praha jedním z posledních míst v rámci světového turné tohoto úspěšného projektu,“ říká Yvona Kreuzmannová, stojící v čele Tance Praha o. s. Toto dílo doprovázené originální živou hudbou, které již při své londýnské premiéře sklidilo u veřejnosti i publika nesmírný obdiv, uvede TANEC PRAHA třikrát – od 25. do 27. června v Hudebním divadle Karlín. Diváci by si toto představení neměli nechat ujít, jedná se totiž o jeho poslední světové turné.

O zahájení 6. června v divadle Ponec se postará domácímu publiku dobře známý dánský soubor Granhøj Dans. Hned 8. a 9. června uvidí diváci českou premiéru nejnovějšího představení RootlessRoot Company, řecko-slovenských choreografů, bývalých členů belgického souboru Ultima Vez. Dále v průběhu festivalu vystoupí například Louise Lecavalier, ikona současného kanadského tance a bývalá hvězda souboru La La La Human Steps, soubory Kidd Pivot Frankfurt RM z Německa, Compagnia Zappalà Danza z Itálie a další. Mladá evropská scéna (Maďarsko, Španělsko, Itálie, Německo) včetně té české se představí v Evropských tanečních laboratořích, které navazují na doporučení mezinárodní jury Aerowaves po zhlédnutí téměř 600 přihlášených děl.

O zakončení festivalu, které proběhne 29. června v Hudebním divadle Karlín, se postará slavný britský tvůrce Akram Khan se svým souborem. Představí svoji nejnovější choreografii Vertical Road inspirovanou mystickou tradicí súfismu.

Festival nabídne také dětská představení, workshopy, výstavu a dokonce taneční cykloperformanci.

Vstupenky jsou v prodeji v divadle Ponec a na představení v Hudebním divadle Karlín a na Nové scéně ND také na pokladnách těchto scén. Ceny: divadlo Ponec – 290 Kč, Hudební divadlo Karlín – 190–1.090 Kč, Nová scéna ND 100–350 Kč. Dětská představení stojí 100 Kč pro dospělé a 80 Kč pro děti. Festival také poskytuje slevy: studentské, abonentní, pro seniory a ZTP/P.

Více informací včetně detailního programu zájemci naleznou na www.tanecpraha.cz.