TANEC PRAHA 2011 zakončí 29. června choreografie Akrama Khana inspirovaná mystickým súfismem

Nejen pro ty, kteří se nedostanou o tomto víkendu na vyprodaná představení Sutra s šaolinskými mnichy, připravil festival TANEC PRAHA na závěrečný večer 29. června v Hudebním divadle Karlín další výjimečný taneční zážitek: slavný britský choreograf Akram Khan zde uvede se skupinou mimořádně osobitých tanečníků z Asie, Evropy a Blízkého východu fascinující choreografii Vertical Road inspirovanou mystickou tradicí súfismu a dílem perského básníka a filozofa Rumího.

Vizuálně inspirativní a duchovně pronikavá taneční inscenace odhaluje pozemskou přirozenost člověka, jeho rituály a důsledky jeho konání a stává se sugestivní taneční meditací o cestě člověka od pocitu tíže k zážitku milosti. Celé toto putování je umocněno podmanivou hudbou skladatele Nitina Sawhneyho. Nad uměním interpretů se tají dech, jsou zde prvky asijských tanečních technik v lámaných liniích nikdy nekončícího toku pohybu, momenty zklidnění vedoucí diváka k vnitřní sebereflexi, ale také působivé obrazy, které dlouho zůstanou zapsány v mysli. POSLEDNÍ VOLNÉ LÍSTKY jsou k dostání na pokladně divadla Ponec a Hudebního divadla Karlín. Ukázka z představení: http://www.youtube.com/watch?v=vfflMh2BBqo. Více informací na www.tanecpraha.cz

„Čím dál víc cítím, jak mě, proti mé vlastní vůli, vtahuje silný horizontální proud. Horizontální proud je místo, kde čas plyne tak rychle, že i lidský dech se musí zrychlit, aby člověk vůbec přežil. Vždy jsem věřil, že hlubokou spirituální energii lze nalézt jedině v pomalém rytmu, když člověk pomalu intenzivně dýchá. Náš současný svět s jeho závratným tempem, s rychle se rozvíjející technikou a informačními technologiemi, mě paradoxně nutí jít proti tomuto rychlému proudu. Snažím se nalézt způsob, jak se napojit nejen spirituálně, ale také vertikálně.”

Akram Khan

„Je obdivuhodné, jak originální pohybový styl si osvojili tanečníci z tak různých koutů světa. Akram Khan vytvořil se skupinou mimořádně osobitých tanečníků z Asie, Evropy a Blízkého východu fascinující choreografii inspirovanou mystickou tradicí súfismu a dílem perského básníka a filozofa Rumího. Není to gejzír atraktivních efektů, ale soustředěné, potemnělé, nenápadně plynoucí představení, které diváka vtáhne svou celistvostí, dokonalou souhrou choreografie, výtvarného řešení scény, kostýmů i světelného designu a originální hudby. Pražané, kteří dokázali ocenit Alaina Platela či Marie Chouinard, si tento večer nenechají ujít,“ dodává ředitelka festivalu Yvona Kreuzmannová.

"Nádherné i trýznivé.”

THE GUARDIAN

“Mimořádně talentovaný choreograf, který dokáže téměř zázračně využít lidské tělo.”

THE INDEPENDENT

“Plodný tanec, který se dotýká duše a setrvává v imaginaci.”

Eamonn Kelly | THE AUSTRALIAN | 22 October 2010

"Vertical Road je strhující taneční kus.”

Jordan Beth Vincent | SYDNEY MORNING HERALD | 21 October 2010