V divadle Ponec zatančí v rámci TANCE PRAHA 2011 Louise Lecavalier a další

Návštěvníci festivalu TANEC PRAHA 2011 budou mít 19. a 20. června v divadle Ponec vzácnou příležitost vidět jednu z největších osobností současného tance – kanadskou tanečnici a choreografku Louise Lecavalier.

Lecavalier se proslavila především díky dlouholeté spolupráci s proslulým souborem La La La Human Steps a jeho dvorním choreografem Édouardem Lockem. Díky tomu si také zatančila na turné „Sound and Vision“ Davida Bowieho a v jeho videoklipu „Fame“. Charakteristický pro ni je divoký, živelný, nespoutaný pohyb, je držitelkou mnoha prestižních cen, jako Bessie Award, Jean A. Chalmers National Award a řady dalších. V divadle Ponec uvede Lecavalier dvě choreografie – první, Children, pro ni a jejího tanečního partnera vytvořil choreograf Nigel Charnock, druhá, A Few Minutes of Lock, je složena z částí choreografických děl právě Édouarda Locka. S oběma sklízí úspěch na světových pódiích. Vstupenky jsou v prodeji v pokladně divadla Ponec, více informací na www.tanecpraha.cz.

David Bowie a Louise Lecavalier - video: http://www.youtube.com/watch?v=7VEQPVY_uxM

Festival TANEC PRAHA probíhá od 6. do 29. června v Praze a dalších devíti městech ČR. Největším lákadlem je představení Sutra, které vytvořil v produkci londýnského divadla Sadler's Wells vlámský choreograf a tanečník Sidi Larbi Cherkaoui se sedmnácti mladými buddhistickými mnichy z původního šaolinského kláštera z čínské provincie Henan. Sám choreograf několik měsíců s mnichy žil a pracoval a po celou tuto dobu zároveň rozvíjel svůj celoživotní zájem o filosofii a víru, která stojí za šaolinskými tradicemi, její vztah ke kung-fu a její pozici v současné době. „Sutra nadchne jak milovníky akrobacie a bojových umění, tak náročné publikum současného tance. Navíc bude Praha jedním z posledních míst v rámci světového turné tohoto úspěšného projektu,“ říká Yvona Kreuzmannová, stojící v čele Tance Praha o. s. Toto dílo doprovázené originální živou hudbou, které již při své londýnské premiéře sklidilo u veřejnosti i publika nesmírný obdiv, uvede TANEC PRAHA třikrát – od 25. do 27. června v Hudebním divadle Karlín. Diváci by si toto představení neměli nechat ujít, jedná se totiž o jeho poslední světové turné. O zakončení festivalu, které proběhne 29. června opět v Hudebním divadle Karlín, se postará slavný britský tvůrce Akram Khan se svým souborem. Představí svoji nejnovější choreografii Vertical Road inspirovanou mystickou tradicí súfismu.

Children | A Few Minutes of Lock - Louise Lecavalier (CA) | Nigel Charnock (UK), Édouard Lock (CA)

Children
Britský choreograf Nigel Charnock vytvořil pro významnou kanadskou tanečnici Louise Lecavalier a jejího tanečního partnera Patricka Lamothe temné, vtipné a velmi tělesné dílo o vztahu mezi mužem a ženou, připomínající velké, dospělé dítě. Choreografie Children je hořkosladký a zpocený duet, který odhaluje peklo i ráj vztahu, jenž se ocitl v bodu zlomu. Zatímco se dva lidé snaží kvůli dětem i kvůli sobě zůstat spolu, do popředí vystupuje jemná dělicí čára mezi láskou a nenávistí, vášní a násilím. Životy dvou milenců doprovází úžasný soundtrack.

A Few Minutes of Lock
Ve druhé části večera se Louise Lecavalier spolu s tanečníkem Keirem Knightem vrací do doby, kdy spolupracovala s proslulým souborem La La La Human Steps a jejím uměleckým ředitelem Édouardem Lockem. Vybrala si z tohoto období tři duety, které spojila v kompaktní, autentický celek. Diváky hluboce zasáhne intimní, empatický a vášnivý dialog mezi těly, ve kterém vyplouvají na povrch i duše tanečníků. Alchymický zážitek je umocněn potemnělou hudbou Iggyho Popa.

“Podmanivé od samého začátku...50 minut inscenace Children jsou tou látkou, z níž jsou utkány sny – drobné věci v životě, děstká citlivost – interpretovanou výjimečnou umělkyní.”
NEUE RHEIN ZEITUNG

“Krásná Louise Lecavalier – blond, štíhlá, zjevně křehká, ale s ocelovými svaly – strhla pozornost publika tím, že diváky vzala na nepředvídatelnou cestu plnou schizofrenních aspektů klidu a úzkosti, vzteku a nesmírné lásky.”
L’ADIGE

Children
Choreografie: Nigel Charnock
Interpretace: Louise Lecavalier, Patrick Lamothe
Hudba: Puccini (Maria Callas), Yasar Akpence, Leonard Cohen, Miles Davis, Billie Holiday, Terry Snyder, Sonny Terry & Brownie Mcghee, Richard Desjardins, Janis Joplin, Michael Nyman
Světelný design: Alain Lortie
Kostýmy: Carré Vert, Montréal
Zvuk: Nigel Charnock
Vedení zkoušek: France Bruyère
Délka: 50 min.

A Few Minutes of Lock
Choreografie: Édouard Lock, části z děl | excerpts from pieces Salt and 2
Taneční úpravy: France Bruyère, Louise Lecavalier
Interpretace: Louise Lecavalier, Keir Knight, Patrick Lamothe
Světelný design: Alain Lortie
Hudba: Iggy Pop remixing
Produkce: Normand-Pierre Bilodeau
Elektrické kytary: Sylvain Provost
Kostýmy: Vandal
Vedení zkoušek: France Bruyère
Délka: 13 min.

Produkce: Fou glorieux
Koprodukce: Festival Oriente Occidente (Rovereto), Tanzhaus nrw (Düsseldorf), Festival Transamériques (Montréal), l’Usine C (Montréal), Atmo Productions (North Hatley), the Candance network Creation Fund, National Arts Centre (Ottawa), Harbourfront Centre (Toronto), Brian Webb Dance Company (Edmonton), Dance Victoria (Victoria), podpořeno taneční sekcí Canada Council for the Arts

Pod záštitou J. E. Valerie Raymond, velvyslankyně Kanady.