VYBRANÉ PLAKÁTY SBÍRKY TERRYHO PONOŽEK SE DOSTÁVÁ DO KNIŽNÍ PODOBY A NA POHLEDY

Obchod ve foyer kina Světozor Filmová galanterie Terryho ponožky se kromě svých sbírkových a výstavních aktivit vydala i na samostatnou vydavatelskou cestu. V nově založeném nakladatelství Terry Posters vyšly v těchto dnech první dva ediční počiny.

Obchod ve foyer kina Světozor Filmová galanterie Terryho ponožky se kromě svých sbírkových a výstavních aktivit vydala i na samostatnou vydavatelskou cestu. V nově založeném nakladatelství Terry Posters vyšly v těchto dnech první dva ediční počiny.

Konfrontace českých a polských plakátů
U příležitosti právě probíhající výstavy český a polských plakátů v Lodži, kterou spolupořádá Filmová galanterie Terryho ponožky, vyšla první kniha o plakátech z dílny Terryho ponožek Konfrontace – československý a polský filmový plakát.

„Jde o obsáhlý katalog k výstavě Konfrontace – československý a polský filmový plakát. Tento katalog o rozsahu 250 stran porovnává československou a polskou plakátovou školu. V katalogu je reprodukováno 150 českých a 150 polských plakátů, tedy vždy polský a československý plakát ke stejnému filmu,“ říká o knize kurátor výstavy a autor knihy Pavel Rajčan.

Kniha Konfrontace tak dává nebývalou možnost porovnat českou a polskou plakátovou školu na konkrétních filmech, které se dostaly v každém státě do kin – vždy ale s jiným, lokálním, plakátem. Kniha dále v několika kapitolách představuje sbírkovou a výstavní činnost Terryho ponožek. Vychází v trojjazyčné mutaci, tedy česko-polsko-anglicky. Cena je 390 Kč.

Pohledy s plakáty
Druhým letošním vydavatelským počinem Terryho ponožek je komplet 24 pohledů filmových plakátů Terry Postcards Volume 1 - v luxusní, pevné krabičce. Tento komplet obsahuje 24 pohledů s plakáty k předním snímkům světové i domácí kinematografie (Sladký život, Zvětšenina, Žena je žena, Psycho, My Fair Lady, Lásky jedné plavovlásky, Obchod na korze atd.). Originální předlohu k pohledům vytvořili v rozmezí let 1962 až 1973 přední českoslovenští výtvarníci (Milan Grygar, Zdeněk Ziegler, Josef Vyleťal, Jaroslav Fišer, Karel Vaca a další). Cena kompletu 24 pohledů je 190 Kč.

Kniha i pohledy jsou k dostání v běžné distribuční síti a samozřejmě ve Filmové galanterii Terryho ponožky.

„Nakladatelství Terry Posters by se chtělo i v budoucnu věnovat vydávání knih o autorských, výtvarných plakátech. Rádi bychom přispěli k napravení dluhu, jež česká kultura má v přehlížení tohoto, v celosvětovém kontextu naprosto ojedinělého, druhu užitého umění,“ uzavírá Pavel Rajčan z Filmové galanterie Terryho ponožek, která za pár let své existence vytvořila jednu z největších filmových sbírek v ČR.

Web Filmové galanterie Terryho ponožky: www.terryhoponozky.cz
Terry Postcards Volume 1:
http://www.terryhoponozky.cz/plakat/23065-terry-postcards-vol-1
Konfrontace:
http://www.terryhoponozky.cz/web/search?search_field=KONFRONTACE&x=0&y=0