Zahájení festivalu TANEC PRAHA 2011 přineslo i jména vítězů cen České taneční platformy

Slavnostní zahajovací večer 23. ročníku festivalu TANEC PRAHA 2011 přinesl kromě tanečního koncertu dánské skupiny Granhøj Dans i jména vítězů cen, o jejichž udělení rozhodla mezinárodní porota. Jejích 11 členů zhlédlo v rámci dubnové České taneční platformy 14 českých tanečních inscenací a poté na základě hlasování rozhodlo o udělení cen Taneční inscenace roku a Tanečník roku.

Vítězem obou kategorií se stal choreograf a tanečník Jarek Cemerek, který zaujal svým duetem s Helenou Arenbergerovou Void Amongst Humans reflektujícím pocity člověka v anonymní společnosti velkoměsta.

Cemerek kromě finanční odměny 10 tis. Kč získal také pozvání do Paříže, kde může uvést své dílo 24. září 2011 na slavnostním ceremoniálu v Maison des Arts Créteil.

Jeho vítězství bylo velmi těsné, dostalo se mu čtyř nominací na hlavní cenu, zatímco Václav Kuneš z 420PEOPLE s dílem REEN měl pět nominací na 1. místo. V součtu všech bodů však vyhrál Cemerek (3 body za nominaci na 1. místo, 2 body za druhé a 1 bod za 3. místo). Třetí v pořadí – dílo Mah Hunt Lenky Vágnerové a Pavla Maška ze souboru DOT504 – mělo 3 nominace na hlavní cenu, což ukazuje, jak vyrovnaná je současná taneční scéna u nás. DOT504 pojedou letos opět reprezentovat na Edinburgh Fringe Festival a byli nejúspěšnější v hlasování diváků.

K celé soutěži je třeba dodat, že přinesla velké množství kvalitních děl, takže i čtyři další získala nominace na hlavní cenu, což je ve srovnání s minulými ročníky opravdu výjimečná úroda. Konkrétně po jedné nominaci měli: Viliam Dočolomanský za DIVADLO / The Theatre (celkově získal 6 bodů), Maya Lipsker za Transformu (celkově získala 8 bodů) a po dvou nominacích na hlavní cenu získaly: Kateřina Stupecká za Sunyatu (celkově s 6 body), Nataša Novotná za Sacrebleu (celkově se 7 body).

Stejně jako byly velmi vyrovnané výsledky hlasování o Taneční inscenaci roku, měli porotci těžký výběr i v ocenění interpretů, kvalita českých tanečníků je opravdu mimořádná. Nakonec se sešlo pět výrazných osobností, které získaly nejméně po dvou nominacích na titul Tanečník / Tanečnice roku.

Jsou to: Patricie Poráková za výkon v představení DIVADLO / The Theatre souboru Farma v jeskyni, (celkově získala 6 bodů), Pavel Mašek za výkony v představeních souboru DOT504, (celkově získal 7 bodů), Milan Odstrčil za výkon v představení REEN 420PEOPLE (celkově získal 9 bodů), Martina Lacová za výkony v představeních souborů ME-SA a VerTeDance (celkově získala rovněž 9 bodů). Vítěz hlasování Jarek Cemerek za výkon v choreografii Void Amongst Humans získal čtyři nominace na první cenu a celkově 16 bodů.

Tuto cenu lze udělit pouze jednou, v minulosti ji získaly vesměs ženy, konkrétně: Lenka Vágnerová (2005), Lea Švejdová (Čapková) (2006), Anna Caunerová (2007), Helena Arenbergerová (2008), Nataša Novotná (2009) a Tereza Ondrová (2010).

Jarek Cemerek v současné době sklízí úspěchy nejen v Čechách, ale i v zahraničí. V londýnském divadle Sadler's Wells uvedl v tomto roce premiéru projektu Void vytvořenou pro mužský taneční soubor Balletboyz, která tematicky vychází právě z vítězného duetu. Cemerek zde uspěl v konkurzu, kterého se účastnilo více jak 160 choreografů z celého světa. Kromě svého působení v Londýně, dostal také pozvání stát se tanecním pedagogem na proslulé Juilliard School v New Yorku. Premiéra díla Void Amongst Humans proběhla v rámci loňského ročníku festivalu TANEC PRAHA 2010 a letos si mohou duet vychutnat 13. června také diváci v plzeňské Moving Station.

„Pro mne je letos velkým překvapením, že všechny tři inscenace, které byly vysoce ceněny mezinárodní porotou, zároveň získaly největší počet kladných hodnocení od festivalových diváků. Znamená to, že současný tanec již dovede naše publikum ocenit v jeho nejvyšší kvalitě,“ říká předsedkyně sdružení Tanec Praha a předsedkyně poroty Yvona Kreuzmannová.

Diváky festivalu Česká taneční platforma nejvíce zaujala právě taneční hříčka o lovu souboru DOT504 Mah Hunt, která je zařazena i do hlavního festivalového programu. V Praze bude uvedena 16. června v divadle Ponec v rámci Evropské taneční laboratoře 2. „O toto dílo byl velkým zájem i ze stran regionálních partnerů, a to hned ve třech městech – v Brně, Českých Budějovicích a Pardubicích. Má jemnou poetiku a spoustu překvapivých nápadů, na platformě zaujalo mj. ředitele prestižního izraelského festivalu,“ dodává Kreuzmannová.

Festival Česká taneční platforma již po sedmnácté odprezentoval domácím i zahraničním partnerům a českému publiku výběr toho nejlepšího, co se za poslední rok zrodilo na české taneční scéně. Díky podpoře Institutu umění – Divadelního ústavu byli pozváni na celou dobu akce experti ze zahraničí, kteří doplnili českou odbornou porotu. Mezinárodní jury o 11 členech tak rozhodla o udělení tanečních ocenění. Mezi pozvanými byli například ředitel CDC-Biennale nationale de danse du Val de Marne Daniel Favier (FR) či zakladatel a umělecký ředitel CityDance Ensemble Paul Gordon Emerson (USA). Více na www.tanecniplatforma.cz.

Řada českých inscenací je zařazena do programu festivalu TANEC PRAHA v regionech, konkrétně v devíti dalších městech ČR. Více na www.tanecpraha.cz