ZAKIR HUSSAIN, MÁG BUBÍNKŮ TABLA, MÍŘÍ DO PRAHY SE SVÝM ALL – STAR - BANDEM

Zakir Hussain, maestro indických bubínků tabla, je osobnost epochálního významu. Spolu s John McLaughlinem založil revoluční sestavu Shakti navazující na Mahavishnu Orchestra, s Mickeym Hartem z Grateful Dead vedl bubenické summity a inicioval desítky hudebních projektů s osobnostmi jako Charles Lloyd, George Harrison, Yo-Yo Ma, Van Morrison, Airto Moreira či Billy Cobham.

Pochází z elitního indického hudebního rodu - jeho otcem byl Alla Rakha, dlouholetý spoluhráč Raviho Shankara. Čerpá z klasické hudby severní Indie, kterou se zmíněnými Shakti jako první propojil s hudbou indického Jihu. Do Prahy přijíždí se sestavou, která na ideu Shakti v mnohém navazuje: spojuje totiž perkuse severní Indie (tabla, dholak) s bubny z jihu (ghatam, mridangam) a výsostnými improvizacemi melodických nástrojů, konkrétně sitaru a bambusové flétny bansuri, na kterou hraje virtuozní Rakesh Chaurasia, synovec legendárního mistra Hariprasada Chaurasii. 

Výčet cen, které Zakir Hussain obdržel, by zaplnil několik stran - od desítek ocenění z Indie přes dvě americké Grammy až po akademický řád francouzské vlády. Předloni absolvoval 4 vyprodané koncerty v newyorské Carnegie Hall, jeho kompozice Concerto for Four Soloists se hrála s velkým ohlasem v Kennedyho Centru ve Washingtonu.

Masters of Percussion - sestava
Zakir Hussain - Tabla
Rakesh Chaurasia - Bansuri
Niladri Kumar - Sitar
Sridar Parthasarathy - Mridangam & Kanjira
Navin Sharma - Dholak
T.H.V. Umashankar - Ghatam

Zakir Hussain strávil celý svůj život uvnitř prolínání západu s Orientem.  Jeho otec Alla Rakha ho učil hrát na tabla od tří let a souběžně koncertoval s Ravi Shankarem na rockových festivalech včetně Woodstocku. Zakir vzpomíná: "Když se vrátil z vystoupení ve dvě v noci, tak mě vzbudil, zpíval mi rytmy a učil mě. Ano, někdy jsem ve škole spal, někdy jsem bubnoval na školní lavici a procvičoval si, co jsem se naučil v noci.  Když mi bylo dvanáct, na tabla jsem už hrál dobře, ale svými myšlenkami jsem byl ještě dál, předběhl jsem to, co dokázaly moje ruce. Když mi bylo šestnáct, otec se vrátil z Ameriky, přivezl spoustu nahrávek. Byl jsem zřejmě prvním Indem který chodil po ulici s walkmanem a poslouchal Grateful Dead a Doors. Otec tam se všemi hrál, se všemi mluvil. Když do Indie přijeli Beatles, přišli k nám domů na oběd. Byla to velká událost; jel jsem do hotelu pro George Harrisona autem."

Více na www.rachot.cz

Hudební ukázky a videa na http://www.myspace.com/zakirhussainofficial

Předprodej: Ticketpro

Vstupné:
Předprodej: do 5. 10. zvýhodněná cena 480 Kč
od 6. 10. cena 580 Kč