Právě se nacházíte:

Kino IMAX

Kanadská společnost Imax Corporation vytvořila a vyvinula nejmodernější filmovou technologii na světě - IMAX. Výsledkem celé řady technických a technologických inovací je špičková IMAX Experience.

Výška filmového plátna kina IMAX se rovná výšce sedmi slonů, kdyby stáli jeden na druhém. Filmové plátno je 20 metrů vysoké a 25 metrů dlouhé. Je vyrobeno ze speciálního difúzního matného vinylu perforovaného tisíci úzkými dírkami, které umožňují volné procházení zvuku a dávají plátnu jakousi „akustickou otevřenost“.

Ploché plátno se vyznačuje jemným zakřivením, které přesahuje za okraj oblasti periferního vidění. Tato skutečnost v kombinaci s umístěním sedadel strmě pod úhlem 23 stupňů, poskytuje zcela volný, nerušený výhled z libovolného sedadla. I když před vámi sedí člověk vysoký 2 metry, uvidíte vždy skvěle.
Filmové plátno společnosti IMAX, které dosahuje do výšky do osmého patra je navrženo tak, aby obsáhlo vaše periferní vidění. Aby množství světla odráženého směrem k publiku bylo co největší, je plátno potaženo stříbrnou barvou. Filmové plátno, které díky svým rozměrům rovnajícím se velikosti čtvrtiny fotbalového hřiště a je dost velké, aby ukázalo například životní velikost tyranosaura, dává divákům pocit úplného zapojení do děje.

Promítací zařízení společnosti IMAX jsou nejdokonalejší, nejpřesnější a nejvýkonnější projektory, které kdy byly vyrobeny. Klíčem k jejich vysokému výkonu a spolehlivosti je unikátní „rotační smyčka“ pohybu filmu.

Rotační smyčka posunuje film horizontálně v hladkém vlnovém pohybu. Během projekce se každé okénko filmu zastaví na pevných registračních cívkách a film je pevně držen vakuem proti zadní části čočky. 68%-ní clona propouští o třetinu více světla než obvyklá 50%-ní clona. Výsledkem je skutečnost, že obraz a jeho trvalá ostrost jsou vysoce nad standardem běžné projekce a obraz se vyznačuje mimořádnou čistotou. Promítací zařízení instalované v kině IMAX je 1 397 mm dlouhé, 1 702 mm široké, 1 397 mm vysoké a váží okolo 590 kg. Skládá se ze dvou promítacích lamp, každé s výkonem 15 kW.
Světlo, které vydává tato 15 kW lampa projektoru společnosti IMAX, je tak jasné, že kdyby lampa projektoru byla umístěna na Měsíci, viděli bychom její světlo ze Země pouhým okem. Projekční lampa není pouze velmi jasná, ale její povrch je navíc tak žhavý jako povrch Slunce. Kvůli této vysoké teplotě jsou lampy chlazeny speciálním vodním chladícím systémem. Kdybychom před paprsek vycházející z lampy dali dřevěný špalek, samovolně by se vznítil.

Technologie IMAX využívá formátu 70 mm, s 15 perforacemi: jedná se o největší a nejkvalitnější filmový materiál na světě. Tento filmový formát je více než 10 krát větší než klasické filmové okénko formátu 35 mm.

Velikost filmového okénka 15/70mm spolu s unikátní projekční technologií umožňuje neobyčejnou ostrost a čistotu obrazu IMAX Experience®. Filmová páska IMAX na jediné cívce je dlouhá 4,5 kilometru a váží přibližně 200 kg. Je tak pevná, že by s její pomocí bylo možné odtáhnout nákladní auto.

Kina IMAX jsou vybavená patentovanou digitální audio technologií pokračovacích okruhů, která prostřednictvím šesti-kanálových multi-reproduktorů zajišťuje neuvěřitelný zvuk, který pomáhá divákům ponořit se do filmu.

Zvuková linie je oddělená od filmu. Pro každý soundtrack se používají 3 CD, která jsou s filmem počítačově synchronizovaná.
Použití reproduktorů systému Proportional Point Source s vysoce integrovaným systémem vysoce jakostní multi-kanálové Hi-fi reprodukce umožňuje divákům těšit se ze stejnoměrného, kvalitního zvuku nezávisle na umístění jejich sedadla v rámci kinosálu.

Technologie IMAX 3D je uznávána jako nejlepší trojrozměrná technologie ve světě. IMAX vyvinul speciální 3D kameru, která umožňuje dvě operace kamery v jednom přístroji.

Výsledkem natáčení jsou dvě role filmu. Jedná pro pravé oko a druhá pro levé oko. Trojrozměrný film se na filmové plátno promítá prostřednictvím dvou polarizovaných čoček, které na plátno odděleně promítají filmové pásky pro pravé a levé oko. Diváci mají na sobě polarizované brýle, které jsou vybaveny čočkami stejného polárního zasměrování pro pravé a levé oko jako projektor. Pravé a levé oko tak dostávají pouze obraz pro ně určený a uvnitř našeho mozku se pak skládá iluze trojrozměrné reality.
Brýle 3D, které na pohled vypadají jako módní sluneční brýle, jsou rozdávány na začátku každého promítání. Jejich mírně zaoblený tvar zaručuje, že diváka neruší žádné světelné odrazy a jeho periferní vidění není nijak rušeno.

Od světové premiéry IMAX technologie v roce 1970 zhlédlo některý z filmů IMAX téměř miliarda lidí na celém světě.

IMAX Corporatation, založena v roce 1967, je jednou z vedoucích světových společností působících na poli zábavných technologií. Činnost IMAX Corporation zahrnuje tvorbu a distribuci filmových prezentací nejlepších na světě, které využívají patentovou technologii IMAX® a IMAX 3D®. V současné době je na světě přes 280 těchto kin v 40-ti zemích. Méně než polovina z celkového počtu kin je vybavená technologií IMAX 3D. IMAX v Paláci Flóra je jedním z nejmodernějších kin IMAX na světě a disponuje nejmodernější trojrozměrnou technologií. Provozovatelem kina IMAX je společnost Cinema City Czech s.r.o.

www.imaxpraha.cz