Království železnic - úžasný malý svět

Na světě je jen několik zábav, které přitahují člověka od dětství do stáří a které okouzlují lidi bez ohledu na povolání, vzdělání nebo osobní zaměření. Jedním z takových fenoménů je bezesporu modelová železnice. Takzvané mašinky fascinují děti i dospělé snad právě tím, že nabízejí pohled do zmenšeného a přitom dokonale fungujícího světa, pohled tak podobný pohledu Stvořitele.

Na světě je jen několik zábav, které přitahují člověka od dětství do stáří a které okouzlují lidi bez ohledu na povolání, vzdělání nebo osobní zaměření. Jedním z takových fenoménů je bezesporu modelová železnice. Takzvané mašinky fascinují děti i dospělé snad právě tím, že nabízejí pohled do zmenšeného a přitom dokonale fungujícího světa, pohled tak podobný pohledu Stvořitele.
A právě takový pohled nabízí jeden z nejzajímavějších projektů poslední doby v oblasti vyžití návštěvníků a obyvatel hlavního města Prahy.
Od 1. července 2009 je na pražském Smíchově otevřeno největší modelové kolejiště v ČR a stálá výstava o historii železnice v našich zemích. Za prvních 11 měsíců vidělo expozici téměř 150 tisíc návštěvníků a je velmi pravděpodobné, že již v prvním roce provozu se Království železnic dostane do žebříčku 10 nejnavštěvovanějších turistických atrakcí Prahy.

Stálá expozice určená malým i velkým je umístěna na pražském Andělu, v suterenních prostorách pod hotelem andel.´s. Na ploše téměř 2870 čtverečních metrů jsou děti nadšeny nejen modelovými vláčky, ale i dalšími akrakcemi, které jsme pro ně pořadatelé připravili, zatímco dospělí obdivují dokonalé provedení modelářské práce, střídání dne s nocí, automobily, které zastavují na křižovatkách nebo se vyhýbají nehodám, a spoustu dalších technických „vychytávek“.
V prvním podzemním podlaží jsou tři různě velká kolejiště o celkové ploše 115 m2, na kterých je k vidění 128 modelů lokomotiv a vagónů, více než 250 modelů budov, i největší pohyblivý automobilový park u nás, čítající celkem 45 osobních, nákladních vozidel a autobusů. V kolejištích najdete i mnoho zajímavých detailů, situací a témat. Celkem třikrát za hodinu se nad kolejišti setmí a nastane noc. Noční atmosféru umocňují rozsvícená okna budov, nasvícená nástupiště a světla semaforů. Zkrátka vše, co člověk potkává ve skutečném životě. V druhém podzemním podlaží, je postupně budován obří zjednodušený model České republiky. Jednotlivé kraje zde budou prezentovat především jejich dominanty. Po čtyřech letech výstavby dosáhne rozloha kolejiště více než 1 008 m2 čisté plochy kolejiště. Království železnic se tak stane nejen největší modelovou železnicí u nás, ale i ve střední a východní Evropě. Navíc se staví přímo na ploše, a tak mohou návštěvníci doslova nahlédnout „pod pokličku“ a při každé návštěvě vidět, jak se práce posouvají. První část - model Ústeckého kraje (54 m2) je již od ledna 2010 v provozu, a tak uvidíte hrad Střekov, památnou horu Říp, Labe, ale i Autodrom Most se závody tahačů a funkční korečkové rypadlo v hnědouhelném povrchovém dolu.

Ačkoliv je hlavním důvodem návštěv především zábava, nabízí expozice Království železnic také mnoho poučení. Součástí je stálá výstava z historie železnice, která poutavou a čtivou formou popisuje vývoj využití kolejových vozidel od prvních pokusů v dolech, přes první železnici u nás, až k současnosti, které reprezentuje projekt Živá nádraží nebo Pendolino. Nechybí samozřejmě ani dobové fotografie, kresby či artefakty ze skutečné železnice. Podél zdí jsou rozmístěny vitríny s modely a nejrůznější prezentace včetně stylyzovaného ostrova SODOR pro nejmenší s populární Mašinkou Tomáš a hned o kousek dále LEGO City, kde je k vidění více než 300 sestavených stavebnic ze současné produkce tohoto dánského výrobce. Některé stavebnice byly dokonce dopraveny dříve než se dostanou do prodeje. Když jsou už menší děti unavené, mohou s nimi rodiče zajít do koutku, a největší prezentace populární Mašinky Tomáš • Od poloviny května do konce roku 2010 bude součástí expozice největší prezentace LEGO ve střední Evropě a otevřen nový dětský koutek.

Expozice je zařazena do vzdělávacího programu MŠMT a žáci základních a středních škol do Království železnic nejezdí na výlety, ale na exkurze s konkrétním programem, který je různý pro danou skupinu dětí (I. nebo II. stupeň ZŠ nebo SŠ). V rámci návštěvy, jsou děti provedeny po expozici, pak obdrží schválené Pracovní listy, které obsahují sady úkolů a otázek, jež jsou na závěr společně s pedagogy vyhodnoceny a stávají se tak součástí známky v daném předmětu. Protože v expozici je dokonce i malé kino, mohou žáci v rámci prohlídky shlédnout také krátké filmy se zaměřením na prevenci a bezpečný pohyb dětí okolo železnice.

http://www.kralovstvi-zeleznic.cz