Právě se nacházíte:

Žižkovský Masopust

Letošní čtyřdenní rej masek v Praze 3 bude věnován oslavám žižkovského patriotismu, bude ukázkou specifik této svérázné pražské čtvrti a její historie. Hlavní postavou průvodu nebude proto nikdo jiný než žižkovský Pepík.

Za svou osmnáctiletou historii se nejtradičnější masopustní rej v Praze věnoval řadě historických postav. Ten loňský byl věnován postavě prvního starosty Žižkova Karla Hartiga, rok předtím se oslavy vrátily ke kořenům s pomocí masopustních maškar ze Studnice, jejichž tradiční pojetí této lidové slavnosti je zapsáno na seznamu kulturního dědictví organizací UNESCO. Letošní průvod bude oslavou všeho, co dělá Žižkov Žižkovem. V čele průvodu proto stane legendární mýtická postava.

„Chceme dát světu najevo, že všichni jsme žižkovští Pepíci a že jsme na to hrdí. Věříme, že se dostaví žižkovských Pepíků požehnaně. Ať již jsou skutečně ze Žižkova nebo odjinud. A ať už si postavu žižkovského Pepíka představují jakkoliv,“ představuje ideu masopustu mluvčí radnice Jan Sotona.

Toho hlavního Pepíka ztvární již tradičně herec, bavič, chůdař a bohém Petr "Pepík" Stolař z divadla V Pytli. Tradičně poteče pivo proudem a jitrnice se budou rozdávat na jednotlivých zastávkách průvodu i během jeho cesty z vozu.

Hlavní akce, tedy masopustní průvod proběhne již tradičně v úterý před Popeleční středou, kterou oficiálně začíná období půstu podle liturgického kalendáře. Program začne na náměstí Jiřího z Poděbrad v 16.00, odkud se průvod vydá k Mahlerovým sadům.

„Chceme se během masopustního průvodu pokusit pořídit největší skupinovou fotografii žižkovských Pepíků na světě a budeme usilovat o její zápis do Guinessovy knihy rekordů,“ doplňuje mluvčí Sotona.

Za zvuku bubnů Tam-Tam Batacudy dorazí pak rej masek k žižkovské radnici, kde starostka Prahy 3 Vladislava Hujová předá žižkovským Pepíkům na masopustní noc vládu nad městskou částí. Odtud průvod zamíří zpět na náměstí Jiřího z Poděbrad. Žižkov zde zvolí nejlepší masky průvodu a bude se jíst, tančit a zpívat. Po osmé hodině oficiální program zakončí ohňová show.

Program:

18. Žižkovský masopust

Sobota 5. března
14.00, Palác Akropolis
Maškarní odpoledne pro děti

19.30, Palác Akropolis
Maškarní rej

Neděle 6. března
12.00 Hospoda U vystřeleného oka
Masopustní hody

14:00 DDM Ulita
Dětské masopustní odpoledne

Pondělí 7. března
15.30 Kino Aero
Masopustní promítání pro děti

Úterý 8. března
16.00, nám. J. z Poděbrad
Masopustní průvod

www.praha3.cz