Zveme Vás do Julských Alp

Tak jako jezdí lidé v létě pravidelně k moři, jsou tací, kteří dávají v zimě přednost sněhu na zahraničním horách. Vede je k tomu především větší jistota, že když v Česku bude obleva, v zahraničí ve vyšších polohách sníh vydrží. Otázkou jsou rovněž služby a větší atraktivita tamních lyžařských center.


Tour operátoři nabízejí tuzemsko i zahraničí, a dokonce se u nich najdou ještě volná místa o svátcích. Milovníci lyžování z Česka směřují do alpských vysokohorských středisek v Rakousku a Itálii, ale také ve Francii. „Trochu stranou zájmu je Slovinsko s Julskými Alpami, přitom nabízí sice menší, klidnější, ale kvalitní střediska pro všechny typy lyžařů, zejména středně pokročilé a rodiny s dětmi, na své si tu přijdou i vyznavači prudkých svahů či carvingu. Slovinské sjezdovky, které v létě slouží jako pastviny, jsou široké a svým profilem nekladou vysoké nároky na techniku,“ tvrdí Antonín Fedorjak, ředitel CK m´plus travel a.s. v Ústí n.L.

K nejzajímavějším střediskům Julských Alp patří Kranjska Gora (800 až 1300 m n. m.), Bohinj – Kobla a Bohing – Vogel (až 1800 m n. m.) a Kanin – Bovec (2300 m n. m.).
Pod horou Vitranc v Zgornjesavském údolí je přes dvacet sjezdových tratí o celkové délce třiceti kilometrů všech druhů náročnosti. Pro milovníky běžeckého lyžování jsou připraveny upravené stopy a sjezdařská nabídka se dá rozšířit o výjezdy do středisek v sousedním Rakousku a Itálii. Zpestřením pobytu v Kranjské Goře je výlet na saních do Planice, centra letů na lyžích s mamutím skokanským můstkem. Překrásnou podívanou nabízí středisko Bohinj. Nad Bohinjským jezerem se šplhají vleky a lanovky na horu Vogel. V případě dobrých sněhových podmínek je možno absolvovat osmikilometrový sjezd z vrcholu až k jezeru i volné ježdění mimo trať. Blízko leží Kobla s podobnou kvalitou tratí.

Zajímavostí pro odvážné je slézání zamrzlých vodopádů s průvodcem.Východně od Bohinje leží další nádherné jezero Bled. Nabízí skromné sjezdové tratě, ale právě odtut se vine cesta do Pokljuky, běžkařského ráje. Z Bledu je možné zajet na exkurzi do Begunje k výrobci lyží značky Elan. Přímo na hranicích s Itálií leží středisko Kanin nad Bovcem.
K uznávaným slovinským střediskům patří rovněž Rogla nad lázněmi Zreče, Krvac vedle Ljubljaně a ještě Maribor, časté místo závodů Světového poháru žen.