Dárci poslali od roku 2004 na dobročinnost kolem 17 milionů DMS

Dárci v Česku poslali od roku 2004 na dobročinnost už kolem 17 milionů dárcovských textových zpráv. Za deset let fungování tohoto projektu takto na prospěšné účely poskytli přes 430 milionů korun. DMS jsou český vynález, v provozu jsou od dubna 2004. Jen loni lidé těchto zpráv odeslali víc než 1,29 milionu za skoro 36 milionů korun. ČTK to řekla šéfka Fóra dárců Klára Šplíchalová.

"Také letos očekáváme kolem milionu DMS. Prosinec bývá vždy silný. Konají se velké akce jako adventní koncerty, byl benefiční koncert The Tap Tap pro Jedličkův ústav a 28. prosince bude přímý přenos koncertu na podporu dětí," upřesnila Šplíchalová.
 
Poprvé lidé mohli poslat dárcovskou textovou zprávu o Velikonocích 2004 do sbírky Pomozte dětem. Do konce roku 2013 na číslo 87777 odešlo celkem 16,02 milionu DMS. Vybralo se na nich 433,56 milionu korun. Přesné údaje za letošní rok bude mít Fórum dárců v polovině ledna. V prvních deseti měsících bylo zpráv kolem 700.000.
 
Podle zástupců neziskových organizací lidé nejraději posílají peníze na charitu právě dárcovskými textovými zprávami či po internetu na účty jednotlivých organizací. Průměrný dar na portálu www.darujspravne.cz se pohyboval kolem 800 korun. Ochota lidí darovat peníze přímo na ulici postupně klesá.
 
Dárce v Česku v průměru věnuje ročně asi 11.000 korun. Lidé tak každoročně poskytnou zhruba 1,4 až 1,6 miliardy korun. Nejvíc přispívají na humanitární pomoc po přírodních katastrofách a na pomoc sociální. Putuje do nich 30 procent věnovaných prostředků. Nejméně darují své peníze na podporu lidských práv.
 
Nejvíc DMS zatím dárci odeslali v roce 2005. Bylo jich 3,27 milionu. Vybralo se tak přes 88,3 milionu korun. Následoval rok 2010 s 2,26 zprávami a výtěžkem 60,93 milionu korun. Tehdy nejvíc dárcovských zpráv směřovalo na pomoc Haiti, které zasáhlo zemětřesení. Následovala sbírka pro oběti povodní. Úspěšné byly i projekty Pomozte dětem, Kapka Naděje či podpora pro Centrum Paraple. Celkem se vybralo skoro 61 milionů korun, tedy o čtvrtinu víc než v roce předchozím.
 
V roce 2011 příspěvky směřovaly hlavně na pomoc Japonsku po zemětřesení a Somálsku. Na všechny projekty se vybralo přes 39 milionů korun. Loni nejvíc zpráv dárci poslali ve sbírce Světluška na podporu lidí se zrakovým handicapem, při televizních adventních koncertech či na pomoc dětem. Přibývá také pravidelných DMS, které se odesílají jednou měsíčně po celý rok. Lidé tak loni poslali 7,5 milionu korun, což je o tři čtvrtiny víc než v roce 2012.
 
Podle zástupců známých humanitárních organizací patří Češi a Češky k nejštědřejším dárcům. Pokud některou část republiky či světa postihne přírodní pohroma, vlna solidarity bývá obrovská. Pozornost médií i dárců ale postupně opadá. Humanitární pracovníci připomínají, že podpora je potřeba i dál. Podotýkají, že obtížnější je také získat finance na pomoc obětem válečných střetů.
 
"Mnohem snadněji se získávají peníze na odstraňování následků přírodních katastrof. Tam je to černobílé - s dobrým koncem. Konflikt černobílý není a k dobrému konci rychle nespěje," uvedl už dřív Marek Štys z humanitární a rozvojové sekce Člověka v tísni.
 
Ne pro všechny organizace jsou dárcovské textové zprávy zdrojem peněz na jejich prospěšnou činnost. "Nefungují nám DMS. My jsme je zrušili. Jsou výborné pro jednorázové akce. Pokud ale chcete mít dárce 20 let, tak s nimi musíte komunikovat. U DMS nevíme, kdo nám peníze posílá," uvedl na nedávném dárcovském summitu Martin Balcar z Amnesty International. Průměrný dárce jí měsíčně věnuje 136 korun. Jen tři procenta lidí zašlou méně peněz, než slíbili. Víc naopak poskytne 16 procent dárců.
 
DMS stojí 30 korun, z toho 28,50 Kč dostanou potřební a zbytek je na provoz. Fórum dárců jedná nyní s operátory o možných úpravách. Ve hře je tak třeba to, že by lidé mohli díky zprávě odesílat vyšší částku či přispívat automaticky pravidelně déle než jeden rok. "Po deseti letech by změny projektu DMS slušely," dodala Šplíchalová.
 
zdroj: ČTK