MPSV vydalo na dávky v hmotné nouzi už čtyři pětiny letošní sumy

Ministerstvo práce vyčerpalo na dávky v hmotné nouzi do konce letošního července už čtyři pětiny částky, kterou na ně má letos v rozpočtu. Ze 7,5 miliardy korun vyplatilo potřebným v prvních sedmi letošních měsících skoro šest miliard. Proti loňsku je to o 1,7 miliardy víc. Příjemců totiž přibývá. Víc je nezaměstnaných bez podpory a rodin v tísni. Vyplývá to ze zprávy úřadu práce. Víc se proti loňsku rozdělilo i postiženým, pěstounům či nezaměstnaným, méně peněz putovalo do důchodů či rodičovských. 

Mezi dávky v hmotné nouzi patří příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení a mimořádná pomoc. Víc se vydalo na všech třech. V červenci úřady práce vyplácely 152.600 příspěvků na živobytí. Je to zhruba o 29 procent víc než před rokem. Za prvních sedm měsíců teď stát potřebným rozdělil 4,28 miliardy, tedy skoro o miliardu více než v roce 2012. "Důvodem tohoto meziročního nárůstu je zejména vysoký počet uchazečů o zaměstnání bez nároku na podporu v nezaměstnanosti a příjmová situace domácností," uvedl úřad práce. 
    
Výrazně víc se vyplatilo za prvních sedm letošních měsíců i na doplatcích na bydlení, a to o 76 procent. Zatímco loni to bylo 876 milionů, letos už 1,54 miliardy. V červenci doplatek pobíralo 66.400 příjemců, loni jich bylo o 24.100 méně. Víc peněz putovalo i do mimořádných dávek, a to o 56,3 milionu. Úřady práce poskytly lidem v tísni letos od ledna do července 155,3 milionu. Důvodem byly hlavně povodně. 
    
Na podporách v nezaměstnanosti, při rekvalifikaci či na srovnání odchodného a odstupného stát vydal zhruba o 600 milionů víc než za stejnou dobu loni. Lidé bez práce dostali celkem 6,04 miliardy, což je o 11 procent víc než minulý rok. Letošní rozpočet ale s vyšší sumou už počítal. V červenci podporu mělo 111.300 lidí, tedy pětina z evidence úřadů práce. Je to o 19.500 víc než před rokem. 
    
Do důchodů putovalo v prvních sedmi měsících 210,4 miliardy korun, tedy zhruba o 2,3 miliardy méně než loni. Starobní důchodci letos dostali 169,7 miliardy. To je o 700 milionů méně než minulý rok. Podle autorů zprávy za meziročním poklesem je hlavně vyúčtování zvýšené zálohy na penze z loňského prosince. Ubylo ale také těch, kteří dostávají invalidní a pozůstalostní penze. 
    
Postižení a senioři dostali příspěvky na péči za celkem 11,28 miliardy korun, loni to bylo 10,57 miliardy. Také do příspěvků na mobilitu a pomůcky putovalo o třetinu víc. Vyplatilo se na nich přes miliardu. Meziroční zvýšení podle zprávy způsobil loňský "pozdější náběh výplat nových typů dávek". Podpora pro lidi s handicapem se totiž loni měnila. 
    
Vyšší výdaje byly i na sociální podporu. O 905 milionů víc než za loňských prvních sedm měsíců putovalo do příspěvku na bydlení. Bylo to 4,23 miliardy. V červenci dávku dostávalo 205.500 lidí, před rokem jich bylo o 34.900 méně. Vyšší jsou také vyplácené částky. 
    
Méně je rodičovských. V červenci ji pobíralo 295.800 matek či otců. Je to o 11.600 méně než loni. Stát to letos stálo 14,36 miliardy, tedy o 329,3 milionu méně. Důvodem je to, že se v Česku rodí méně dětí. Mnoha rodičům také skončila dvouletá rodičovská dovolená. 
    
Pěstouni získali od ledna do července 1,14 miliardy, loni to bylo 431,1 milionu méně. Za růstem částky jsou hlavně vyšší odměny pro ty, kteří se dětí ujmou. Cílem je tak zlepšit situaci pěstounů a dostat chlapce a děvčata z ústavů do náhradních rodin.
 
zdroj: ČTK