MYJÓMI chce v Praze oslovit hlavně firmy; nabízí mytí aut v náhradním plnění

Možnost využít ruční mytí automobilů poskytované brněnským MYJÓMI družstvem invalidů nyní dostali také řidiči v Praze. K dispozici je jim provoz na adrese Vinohradská 155b, Praha 3 - Želivského, kde zaměstnanci družstva začali v prostorách stávající myčky nabízet komplexní služby spojené s ručním mytím osobních automobilů. Prioritou jsou firemní vozové parky, neboť MYJÓMI jako sociální podnik zaměstnávající zhruba pětadevadesát procent zdravotně znevýhodněných osob může svým klientům nabídnout své služby formou náhradního plnění. 

Mytí v náhradním plnění 

„Pracujeme v prostorách myčky, která už v místě funguje, jedná se o spolupráci obou firem. Oni mají svoje zakázky a zaměstnance, my také svoje včetně vlastního ceníku. Naším cílem je především nabídka služeb v režimu náhradního plnění, což je pro firmy, které nezaměstnávají odpovídající počet zdravotně handicapovaných lidí, výhodnější než finanční odvod státu. Získají tak za své peníze služby nebo produkty, které dále využijí pro rozvoj firmy,“ přiblížil Petr Horký, předseda představenstva MYJÓMI družstva invalidů. Pokud si MYJÓMI získá kvalitou poskytovaných služeb v myčce stejně dobré renomé jako v Brně, kde se tomuto typu činnosti úspěšně věnuje již osm let, má šanci oslovit pražské klienty i svojí další nabídkou produktů a služeb. 

Firemní flotily aut

V praxi ruční mytí aut v pořadí už deváté pobočce družstva invalidů v rámci republiky funguje zejména prostřednictvím objednávek ze strany firem. Na rozdíl od brněnské automyčky kvůli nízkému výškovému profilu pražská nabízí výhradně mytí osobních automobilů, nikoliv tedy větších vozidel a další techniky. „V první řadě oslovujeme firmy, které mají vozový park osobních automobilů, a protože jim nabízíme i pick-up servis – auta z jejich parkoviště postupně po dohodě odvezeme, umyjeme a pak je zase čisté přivezeme, znamená to pro ně i časovou úsporu. Další variantou je, že zaměstnanec, který má k dispozici firemní auto, ho smluvně například jednou nebo dvakrát měsíčně přiveze k umytí. Mezitím stihne třeba schůzku v sousedství nebo si zajde na kávu. Může k nám však přijít i zákazník z ulice, který náhodně jede kolem – pokud je prostor, samozřejmě mu vyhovíme. V tomto případě ale objednávky předem nebereme,“ popsal praxi obchodní zástupce MYJÓMI Lukáš Lata. 

Nábor zaměstnanců

V ruční automyčce, kde provoz MYJÓMI oficiálně začal v dubnu, zatím pracují první dva zaměstnanci družstva. Další dva uchazeči o práci z řad zdravotně znevýhodněných si ještě musí ruční mytí osobních automobilů vyzkoušet v praxi a zaučit se. V případě zájmu je možné zajistit zaměstnání i dalším zdravotně handicapovaným lidem hledajícím vhodné pracovní uplatnění. V tomto aspektu je však situace v hlavním městě vzhledem k ostatním částem republiky specifická. „Nábor vhodných zaměstnanců, kteří by se pro práci hodili, je v Praze poněkud náročnější než v Brně nebo obecně jiných krajích. Je to dáno i tím, že pražští zaměstnavatelé již běžně nabízejí zkrácené pracovní úvazky, což jinde není tak časté. Zdravotně znevýhodnění lidé v Praze tak mají na trhu práce větší možnost výběru než výhradně z nabídek sociálních podniků, které svým zaměstnancům přizpůsobují pracovní podmínky na míru,“ vyjádřila se vedoucí personálního oddělení MYJÓMI Alena Drábková.