Nové hardwarové bezpečnostní řešení Accenture a Thales na bázi blockchain

Integrace technologie typu blockchain s hardwarovým bezpečnostním modulem (HSM) společnosti Thales řeší klíčová distribuovaná rizika ohrožení dat pro finanční služby, vládu, zdravotnictví a další odvětví.  

Společnost Accenture představila řešení, které zjednodušuje integraci blockchainové technologie s bezpečnostními systémy na průmyslové úrovni a je přizpůsobené pro odvětví jako finanční služby, zdravotnictví a vláda. Toto řešení vytváří programátorsky přívětivé rozhraní mezi vznikajícími platformami blockchain a široce používanou hardwarovou bezpečnostní technologií. Společnost Accenture spolupracovala na vývoji tohoto řešení se společností Thales, jejíž hardware se v současné době používá pro zabezpečení záznamů a aktiv proti kyberkrádežím ve většině velkých bank po celém světě.

Hardwarové bezpečnostní moduly (HSM) jsou kryptoprocesory, které bezpečně generují, chrání a ukládají digitální klíče. Klíče uložené v HSM architektuře od společnosti Thales nemohou být extrahovány nebo použity jinak než pod vysoce kontrolovaným protokolem. Nové řešení je založeno na široce používaném nShield HSM vyvinutém společností Thales a vytváří jednoduchou cestu k rozsáhlému komerčnímu využití blockchainových technologií.

„Blockchain se rychle rozšiřuje napříč odvětvími a je nastaven tak, aby od základů změnil to, jak podniky fungují,“ prohlásil Simon Whitehouse, ředitel pro oblast blockchain technologií v Accenture. „Současné aplikace však nemohou splnit vysoké bezpečnostní standardy většiny důležitých IT infrastruktur. To proto, že digitální klíče používané k zabezpečení a ověření zpráv a transakcí se historicky ukázaly jako náchylné k útokům po síti. Naše řešení poskytuje stejný druh fyzického zabezpečení, na které se po desetiletí spoléhaly banky, aby udržely peněžní a transakční záznamy v bezpečí před kyberzloději. Pomůže ke skutečnému využití blockchainových technologií nejen v bankách, ale i pro vládu, pojišťovny, poskytovatele zdravotních a jiných služeb. 

V současné době systémy na bázi blockchainu obvykle pro ukládání digitálních klíčů používají „digitální (elektronické) peněženky“. Protože však jsou tyto klíče obvykle umístěny na softwarových serverech, mohou se stát cílem útoku na síť, což se již stalo v minulých letech při směně kryptoměn. Díky tomuto řešení se stává velmi obtížné až nemožné, aby byly digitální klíče zneužity, protože jsou uloženy ve fyzické izolaci od IT sítí a jsou navrženy s vysoce sofistikovanými a deterministickými bezpečnostními mechanismy. Kromě toho je třeba platformu nainstalovat v dané organizaci pouze jednou pro zabezpečení všech blockchainových aplikací s použitím stejného řešení – bez ohledu na to, jaký blockchainový software nebo aplikaci používají – na rozdíl od tvorby kódového rozhraní pro každé řešení.

Jon Geater, ředitel pro technologie ve společnosti Thales e-security uvedl: „Možnosti pro blockchain jsou nekonečné. Ve finančním sektoru by se mohl blockchain používat pro vše, od transakcí po smlouvy a různé činnosti, za účelem legitimizace a zjednodušení procesů. Odvětví jako je zdravotnictví a vláda budou z této technologie též profitovat. Nicméně aby blockchainy fungovaly, potřebujeme jim důvěřovat, což znamená, že každý účastník je musí přijmout a předvídat, jakým způsobem se bude v řetězu účastnit. Bohužel jsou inovace často doprovázeny ohrožením. Společnost Accenture zabudovala důvěru a bezpečnost do technologie samotné, pomocí HSM od společnosti Thales, aby byl řetěz chráněn a zabránilo se jakékoliv zločinné aktivitě. Společnost Thales nadále investuje do blockchainu a dodává tím této vznikající technologii ´kořeny důvěryhodnosti´.“

„Příležitost těžit z blockchainových technologií v odvětvích jako jsou finanční služby a zdravotnictví závisí na schopnosti ochránit digitální klíče použitím běžných standardů bezpečnosti,“ řekl David Treat, ředitel pro odvětví finančních služeb na báze blockchain ve společnosti Accenture. „Zatímco dříve existovaly blockchainové integrace s moduly HSM na míru, toto řešení nabízí jednodušší a flexibilnější standard pro spojení blockchainových platforem s moduly HSM. Usilujeme o poskytování těchto druhů skutečných inovací, které budou sloužit jako odrazové můstky pro to, aby se blockchainová technologie pro velké podniky stala realitou.“ 

Významné charakteristiky tohoto řešení

Mnoho institucí, které se starají o své zabezpečení, se spoléhají na moduly HSM pro zabezpečení a správu svých digitálních klíčů a pro ochranu věcí jako jsou bankomaty, operace sálových počítačů, prodejní (POS) terminály a k ověření a podpisu zpráv SWIFT - používají se ve virtuálních aplikacích, které vyžadují zabezpečené, ověřené elektronické podpisy. I když většina lidí nemá ani ponětí o roli HSM v zabezpečování citlivých informací, je to technologie používaná každý den. Například v datovém centru banky se moduly HSM používají k ověření vašeho PIN při výběru hotovosti z bankomatu nebo k ověření transakčního kryptogramu při nákupu zboží u obchodníka na POS terminálu - v obou případech pouze HSM pod kontrolou banky má přístup ke správným klíčům pro provedení bezpečného zpracování.  Mezi některé z výhod HSM patří:

•    Klíče jsou ukládány v bezpečném HSM rozhraní: klíče jsou vždy uvnitř bezpečného, certifikovaného HSM rozhraní na rozdíl od softwaru nebo pevného disku, kde jsou zranitelné vůči útokům.

•    Hardware odolný proti neoprávněným zásahům: Certifikované moduly HSM FIPS 140-2 úrovně 2 a 3 jsou testovány podle nejpřísnějších standardů a je extrémně obtížné, aby neoprávnění uživatelé získali přístup.

•    Sofistikované kryptografie: Moduly HSM používají certifikovaný, kryptograficky bezpečný generátor náhodných čísel pro vytváření klíčů a poskytují klíče vynikající kvality oproti běžnému počítačovému systému.