Poslanci ODS opustí při hlasování o rozpuštění Sněmovny sál

Poslanci ODS při hlasování o rozpuštění Sněmovny opustí jednací sál. Novinářům to po jednání poslaneckého klubu řekl jeho předseda Marek Benda. Občanští demokraté chtějí, aby byly před rozpuštěním dolní komory schváleny některé zákony, jako je zákon o obnovitelných zdrojích či doprovodná legislativa k občanskému zákoníku. I přesto by podle dřívějších vyjádření ostatních stran mělo být dnes na rozpuštění Sněmovny potřebných 120 hlasů.

Podle Bendy by v případě, že Senát zákony schválí až poté, co bude Sněmovna rozpuštěna, mohly hrozit ústavní žaloby. "Zdaleka není jasné, jestli v okamžiku, kdy bude Sněmovna rozpuštěna, má Senát pravomoc projednávat zákony, které mu byly postoupeny nebo už má jenom pravomoc přijímat zákonná opatření," uvedl Benda. Obává se, že by provozovatelé obnovitelných zdrojů energie mohli napadnout platnost schváleného zákona, což by vedlo ke zdražení elektřiny pro spotřebitele.
 
Vedení ODS už dříve naznačovala, že rozpuštění Sněmovny nepodpoří. Předčasné volby ale strana podporuje.
 
ODS zároveň vyzvala vládu a Senát, aby se v případě rozpuštění Sněmovny zdržely "prosazování dlouhodobých levicových záměrů pomocí zneužívání zákonných opatření Senátu". ODS je proti tomu, aby vláda schválila například změny, které se týkají sociálních a daňových zákonů.
 
Pro rozpuštění Sněmovny je třeba ústavní většina 120 hlasů. To by mělo stačit ČSSD, TOP 09 a Starostům, KSČM a Věcem veřejným, jejichž zástupci tvrdí, že jejich poslanci by měli být přítomni v plném počtu a zvednout pro rozpuštění ruku.
 
zdroj: ČTK