Za zpronevěru 17 milionů korun památkářů uložil soud pět let vězení

 Za zpronevěru téměř 17 milionů korun Národního památkového ústavu (NPÚ) uložil dnes pražský městský soud účetní Věře Bídové pětiletý trest vězení. Stejně potrestal i jejího syna Jiřího, kterému žena všechny zpronevěřené peníze posílala na splácení jeho podnikatelských dluhů. Rozsudek zatím není pravomocný, žalobkyně i Bídovi si ponechali lhůtu k případnému podání odvolání.

"Jediným cílem obžalované inženýrky Bídové bylo za každou cenu chránit syna a pomáhat mu tímto způsobem v podnikání. Prospěch z trestného činu měl pouze on. Důvody trestné činnosti přitom byly malicherné - jen to, že se jeho společnosti nevedlo tak dobře, jak si představoval," odůvodnil dnes verdikt předseda soudního senátu Jiří Říha.
 
Bídová i její syn se ke skutku přiznali. "Jsem si toho vědoma, nemělo se to stát. S žalobou souhlasím a nemám k ní výhrady. Psychicky jsem nezvládla a nevydržela problémy syna. Je mi to líto, ale vrátit to nemůžu," vypověděla u soudu jedenasedmdesátiletá vysokoškolsky vzdělaná důchodkyně. Dodala, že se bála, aby syn ze stresu nedostal infarkt. Nejprve mu z vlastních úspor dala 400.000 korun, později, když už neměla vlastní peníze, se rozhodla pro zpronevěru.
 
Žena, která pracovala v pražském Územním odborném pracovišti NPÚ v ulici Na Perštýně, měla jako účetní dispoziční právo k bankovnímu účtu úřadu. Z něj podle rozsudku v době od 9. října 2009 do 18. prosince 2012 postupně vybírala částky od 10.000 do 150.000 korun a převáděla je na tři synovy účty vedené u různých bank. Počínala si tak celkem v 227 případech a dohromady zpronevěřila 16,9 milionu korun.
 
Její syn tyto peníze, o kterých věděl, že patří NPÚ, průběžně používal pro své potřeby a hradil z nich závazky své neúspěšné firmy Czech Tennis Agency. "Peníze jsem mlčky přijímal. Cílem bylo je vrátit," tvrdil dnes obžalovaný. Soudu široce líčil svůj podnikatelský záměr, jímž bylo vydávání tenisového magazínu, zároveň ale vůbec nebyl schopen popsat, jaký měl finanční plán. Nedokázal odpovědět ani na dotaz, zda své matce někdy poděkoval za to, co pro něj udělala.  
 
V NPÚ si faktu, že z účtu úřadu mizí nezanedbatelná část rozpočtu pracoviště, nikdo nevšiml déle než tři roky a podle svědků zpronevěru neodhalila ani speciální kontrola ministerstva financí. Na trestný čin přišel až auditor při prověřování hospodaření, které souviselo s reorganizací ústavu.
 
Státní zástupkyně Jana Bugárová dnes zdůraznila to, že Bídovi se činu dopouštěli po dlouhou dobu a ve značném rozsahu a pokud by nenastala reorganizace ústavu, v jednání by i nadále pokračovali. Přesto navrhovala, aby soud ženě vzhledem k jejímu vysokému věku snížil trest pod zákonnou sazbu, která činí pět až deset let. Senát na to však nepřistoupil.
 
Bídová i Bída si mají trest odpykat ve věznici s ostrahou. Soud jim zároveň přikázal, aby společně uhradili NPÚ škodu. Ta činí 16,7 milionu korun. Bídová už totiž splatila 140.000, na rozdíl od syna. "Nevrátil ani korunu," podotkl soudce.
 
Autor: ČTK